806 Uitgestrekte gronden dienen tot verbouwing van groenten en vee voeder en de groote veestapel eischt tal van stallen. De voor ons doel belangrijkste producten zijn de soeptabletten en de bouillon-capsules. Yan de tabletten bestaan ongeveer 17 variëteiten, waarvan de erwten-, boonen-, vermicelli- en tapiocasoep de voornaamste zijn. Verder zijn er nog extra kwaliteiten, zooals kreeften- en schildpad soep enz, maar deze zullen natuurlijk buiten beschouwing worden gelaten. De fabricatie der tabletten is ongeveer als volgt. Nadat de erwten (om bij de meest gebruikte soort te blijven) door een machinale zeef van onreinheden zijn gezuiverd en al het vuil zoomede de licht aangestokene door een krachtige luchtstroom worden medegevoerd, worden zij in koud en daarna in warm water gespoeld, waarbij de erwten, die steeds in beweging worden gehouden, tege lijkertijd machinaal naar hun gewicht worden gescheiden. Na droging worden zij tusschen zware steenen gekneusd, terwijl de schillen worden weggeblazen. De vervolgens tot meel vermalen erwten worden nu met gedroogde poedervormige groenten, vleeschextract en specerijen vermengd. Het aldus verkregen product komt onder stempelpersen, waarin de bekende tabletten worden gevormd. Elke pers levert per dag 30000 tabletten. Deze producten hebben de volgende goede eigenschappen bijzonder smakelijk, gering gewicht en volume, voedzaam, gemakkelijk en vlug te bereiden, en goedkoop. Men zou haast zeggeneen ideaal noodration. Over den goeden smaak zijn alle gebruikers het eens, en uit per soonlijke ervaring kan ik het gunstige oordeel ten volle onderschrijven. In het Zwitsersche leger hebben de tabletten reeds lang ingang gevonden; de redakteur der „Blatter für Kriegsverwaltung" dienaan gaande om inlichting gevraagd, schreef mij„Quant h leur qualité, elle ne laisse absolument rien désirer; c'est ce qu ilyademieux, aus8i la rénommée des soupes Maggi est universelle; ces produits- fabriqués en 36 sortes, sont exportés dans tous les pays du monde et je sais qu'ils sont entr'autres beaucoup employés par la marine.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 286