809 waarde bevattende, voldoen aan dezen eisch niet en komen daarom weinig doeltreffend voor. Zoo namen de Engelschen bij de Ashanti-expeditie in 1895/96 een noodration mede, bestaande uit 113,4 gram chocolade en eene gelijke hoeveelheid vleeschextract in tabletten. Aangezien het niet noodig is geweest dit ration te gebruiken, is ook niet gebleken of het voldaan heeft. Afgescheiden nog van de naar het voorkomt weinig smakelijke combinatie van chocolade en vleeschextract, moet dit ratioD, dat voor 36 uren moet dienen, den man noodzakelijk onvoldaan laten en zal hem wel een gevoel van een leege maag bijblijven. Van de talrijke variëteiten komen de tabletten voor erwtensoep het meest geschikt voor, daar deze spijs bij den soldaat algemeen in den smaak valt. Ook wat de samenstelling betreft verdienen deze tabletten de voorkeur. Een ander gunstig bekend geworden product van deze fabriek zijn de bouillon- capsules. De productie hiervan is eveneens zeer groot; naar Frankrijk alleen worden jaarlijks meer dan 30 millioen stuks uitgevoerd. Het vleeschextract bevindt zich in eene vaste gelatineachtige capsule. Ook hier is de bereiding weer zeer eenvoudigmen neemt het dopje van de capsule af en lost deze daarna in zijn geheel met den inhoud in kokend water op; een capsule is voldoende voor een grooten kop. Een blikken doosje inhoudende 10 capsules kost 0.60. Hoewel dit artikel buiten de gewone verplegingsartikelen staat, is het voor ziekenkost, officiersmenages en ook in de gewone garnizoenen bij ma noeuvres, uitstekend te gebruiken. Het vleeschextract behoort tot hetzelfde type als „Liebig" maar is veel smakeljjker, want het mist de eigenaardige, voor sommige per sonen weerzinwekkende lucht en smaak van rauw bloederig vleesch, dikwerf bij dit preparaat waar te nemen. Eigenlijke voedende eigenschappen bezitten deze vleesch-extracten niet, doch zij werken opwekkend, en met dit doel worden zij dan ook gebruikt. De voedende eigenschappen van een kleine stukje vleesch represen-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 289