556 hij is, zal in armoedige omstandigheden meer geld versnoepen aan allerlei lekkernijtjes dan hij tegenover zijn maag, die een zeker quantum degelijk voedsel eischt, wel kan verantwoorden. Maar onze Kromo loopt deze kwade kans niet, degelijk voedsel wordt hem da gelijks verstrektminder soldij beteekent dus voor hem alleen minder weelde, hij moet zich beknibbelen op de goedkoope genotmiddelen, waaraan hij zoo gehecht is. Zoo is dus het geheel of gedeeltelijk inhouden der soldij gedurende korter of langer tijd voor hem eene uitstekende straf. Het maximum van deze straf zal echter niet te groot mogen zijn, om de verzoeking om door het verkoopen van goed aan geld te komen, niet te groot te maken. Andere straffen zullen gebaseerd kunnen zijn op Kromo 's voor liefde voor het zalig niets doen zoo het verrichten van corveedien sten op bepaalde uren, als anderen vrij zijn. Zooals reeds gezegd werd, is hierbij toezicht hoofdzaak. Waar mogelijk zal taakwerk moeten worden opgegeven. In 't algemeen zal de regel moeten gelden, dat boven de algemeene dien sten alleen gestrafte militairen dienst verrichten. Door allerlei middelen tewerkstellen van koelies, bepalingen omtrent levering in de magazijnen met de verschillende aannemers, afsluiten van chambrees gedurende de diensturen, waardoor kamer wachten overbodig worden, het solidair aansprakelijk stellen van de gebruikers voor de reinheid van badkamers, privaten enz. en deze zoo noodig laten reinigen voor hunne rekening om het aantal plan- tons te beperken, enz., enz. zullen daartoe de vele thans bestaande corveediensten en dienstjes moeten worden teruggebracht tot het bepaald onvermijdelijke. Wat de oefening en het moreel van den troep daarbij winnen zal! Er zou niet gestraft moeten worden met zóóveel werktoeren, maar met zóó of zóóveel dagen strafcorvee van een bepaald aantal uren. Behalve de gewone diensten dus nog b. v. twee uur corveedienst. Zijn de diensten van den troep op het, als regel, voor corvee bepaalde uur nog niet afgeloopen, dan moeten de gestraften op andere uren corveeën, zeer exceptioneele gevallen uitgezonderd. Als algemeene bepaling zou kunnen worden vastgesteld, dat met cor-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 28