826 Dientengevolge moet, lettende op het voorgeschrevene in de 2e alinea van 153 V.S.V., boven de 400 M. het mikpunt steeds op het midden van den voet van het doel worden bevolen, en verdient het aanbeveling om voorloopig zeer spaarzaam te zijn met de ver gunning om het mikpunt op de kleinere afstanden iets naar de vleugels te verplaatsen. Schieten van eene afdeeling, die de zelfde frontbreedte heeft als het doel waarop zij vuurt, allen recht vooruit, dan is de totale breedtespreiding per sé grooter dan de breedte van het doel, wat niet geoorloofd is 155 V.V.). Met het bovenstaande is aangetoond, dat bij de door mij voorgestane wijze van oefening van eene gelijkmatige verdeeling der treffers over de breedte van het doel voorloopig geen sprake kan zijn en tabel A1 dus niet gebruikt kan worden om het trefferprocent in vde figuren" te bepalen. Ik wil niet ontveinzen, dat de genoemde wijze van oefening aan bedenkingen onderhevig is, daar ze nog niet of slechts kort is beproefd. Heeft de praktijk eenmaal een zuiver beeld gegeven van de treffer- verdeeling ter weerszijden van de as van den bundel, geschoten door schutters, die naar den graad van hunne geoefendheid zijn gerang schikt, dan is het mogelijk in die richting verder te gaan en tabellen samen te stellen, waaraan de uitkomsten aangaande het trefferprocent in de figuren op het schietterrein verkregen, getoetst kunnen worden. Thans acht ik zulks nog niet doenlijk.Wat in het bovenstaande omtrent de opleiding van de groep in het gewone gezamenlijke vuur werd gezegd, geldt natuurlijk eveneens voor alle in verspreide orde vurende afdeelingen, die uit groepen zijn samengesteldiedere groep vuurt toch afzonderljjk op het door zijn commandant aange geven mikpunt in het doel. Staan de doelen afzonderlijk, zoo komen wij tot denzelfden toe stand als boven omschreven;smelten die doelen ineen, dan vloeien ook de bundels in een, en zal men wederom op de best zichtbare deelen van dat gecombineerde doel bepaalde centra van kogelgaten aantreffen, van waaruit zich de treffers vloeiend verspreiden om zich weer in de richting van een ander centrum te verdichten. Na lezing van het bovenstaande zal men mij wellicht tegenwerpen, dat tot het bereiken van eenig tactisch resultaat, de gelijke ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 306