559 melden moet bij terugkomst. Met hoofddiensten bedoel ik, alle diensten, welke ter oefening van den troep dienen. Daaruit volgt, dat een met kamerarrest gestrafte noch bij buitenappels, noch bij het eten halen tegenwoordig is. Het eten wordt hem, nadat het eten halen is afgeloopen, door een der keukenkoelies in de chambree gebracht. Wachtarrest bestaat uit eenzame opsluiting in arrestlocalen aan de wacht. Dit stelt niet vrij van hoofddiensten; een half uur voor den aanvang daarvan wordt de arrestant ontslagen en een kwart uur na afloop door den korporaal der week wederom aan den wachtcom mandant overgegeven. Zoo noodig neemt hij wapens en leergoed mede naar de arrestkamer om ze aldaar te reinigen, waarvoor hem een bepaalden tijd gelaten wordt. De wachtarrestant krijgt het ge wone eten doch zonder eenige versnapering. Gestraft zijnde met wachtarrest met sluiting in de boeien is de arrestant in de arrest kamer steeds geboeid. Wapens en leergoed levert hij in het com pagniesmagazijn in en ontvangt ze daar voor gebruik; met het onderhoud heeft hij geene bemoeienis. Alle wachtarrestanten ver schijnen bij gewapende diensten steeds zonder schoenen en slobkousen. De thans bestaande bepalingen zou ik voor den strafcursus als volgt gewijzigd wenschen. Het eerste tjjdperk duurt dertig dagen, de eerste tien dagen gelden de bepalingen van wachtarrest met sluiting in de boeien, de tweede tien dagen die van wachtarrest alleen, de derde tien dagen die van kamerarrest. Het tweede tjjdperk duurt mede dertig dagen. Al dien tijd wordt, behalve de gewone diensten, ook corveedienst verricht, het kampement mag niet verlaten worden dan voor hoofddiensten, de soldij bedraagt de helft van de gewone soldjj. Ook het derde en laatste tijdperk duurt dertig dagen. Gedurende dien tijd mag hij het kampement niet verlaten en ontvangt hij eiken soldijdag een dag soldij minder dan zijne kameraden, waarbjj aangenomen wordt, dat hij den eersten dag van eiken termijn niet uitbetaald krijgt; dit voor t geval hij tusschen twee soldijdagen uit den strafcursus wordt ontslagen. Maakt iemand, die in den strafcursus is geplaatst, zich in het eerste tijdperk strafschuldig, dan kan hij alleen gestraft worden met het opnieuw doorloopen van de eerste of tweede tien dagen en met plaatsing bij het strafdetachement (wat dus eene straf zal zijn). In het tweede tijdperk gelden voor hem de straffen, die hij in het

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 31