841 welke als koelies dienst deden, gewoon zijn hun vrachten op het hoofd te dragen of juister gezegd, met een band aan het hoofd be vestigd op den rug. Daarom moest alles zooveel mogelijk in een- mansvrachten verpakt wordeD, daar het vervoer van tweemansvrach ten groote bezwaren opleverde. De verpakking van vivres in een- mansvrachten is gemakkelijk uit te voeren, voor het materieel en de munitie wordt het eene moeilijkere quaestie en zou het dan ook wel aanbeveling verdienen bij voorkomende gelegenheden reeds in het garnizoen hiermede rekening te houien, hetgeen, wanneer men op dergelijke moeilijkheden is voorbereid, geen enkel bezwaar kan opleveren, alleen zal het vervoeren van te dragen geschut, als in het onderhavige geval de Coehoornmortieren, steeds bezwarend blij ven. Dat de quaestie van transport voor onze troepen van zeer veel belang is, moge nog blijken uit het volgende. Yoor eene colonne, sterk 2 officiereD, 25 man infanterie, 8 man artillerie, 1 hospilaalbediende en 2 dwangarbeiders, medevoerende een Coehoornmortier, 4 munitiekisten tot 12 c.M. Hw. en Mr. twee mansvracht 3 voor granaten er 1 voor lichtkogels), 3 munitiekisten voor patronen eenmansvracht, vivres voor 4 dagen en 3 dagen marsch- ration, waren benoodigd 36 koelies. Toen op den duur het trans port van den mortier voor 2 man te bezwarend werd, is hij door 1 man gedragen geworden. Op dien marsch moest de rijst, die abusieve lijk in tweemansvrachten verpakt was, in eenmansvrachten worden over- gepakt, wilde men geen te groote stagnatie in den marsch ondervinden. Daar het vervoer, zoowel te water als te land, zooals uit het voorgaande gebleken moge zijn, vele eigenaardigheden en daaraan verbonden moei lijkheden oplevert, wordt de troep in de garnizoenen, wier omgeving onder nagenoeg dezelfde maar veelal minder ongunstige condities ver keert, hierin geoefend.Yoor de infanterie zijn in de garnizoenen een of meer bidars aanwezig, waarmede geregeld oefeningen te water gehouden worden, waarbij dan veelal de militairen zelf het vaartuig moeten voort bewegen. Deze oefeningen kunnen slechts op kleine schaal gehouden worden, terwijl voor oefeningen op grooter schaal de Doodige sampans plaatselijk ingehuurd worden. Yoor het vervoer te land zijn geen afzonderlijke voorwerpen noodig en is het slechts een quaestie van gewoonte om zich in dergelijk terrein te kunnen bewegen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 321