843 onder de lamoenboomen over de sloot gebracht. Met eenige bedreven heid van het personeel kan aldus een sloot of ravijn van betrekkelijk groote breedte gemakkelijk gepasseerd worden. De munitiekisten kunnen in dergelijke gevallen ook steeds schuivende over een paar bamboes worden overgebracht. IV. Wijze van aanvulling van personeel, vivres en munitie. Uit het voorafgaande zal het reeds duidelijk zijn, dat de aanvulling van vivres voor de colonne een zaak van het grootste belang was, daar de streek zelf niets opleverde dan hier en daar rijst, hoewel nergens in voldoenden voorraad, terwijl het een enkelen keer mocht gelukken een sapi van de bevolking te koopen, mits wij het zelf konden krijgen, daar deze dieren in het vrije rondliepen en door het rumoer en geschiet van den laatsten tijd erg schuw waren geworden. Meesten tijds moest erop gerekend worden, dat de opvoer van vivres moest geschieden door roeiers, daar als regel aangenomen moest worden, dat de sleepbooijes slechts tot Na. Pinoh konden opkomen en de afstand van hier tot Na. Serawai, het centrum van de door ons aangelegde bivaks, 6 dagreizen bedraagt. Nemen wij hierbij in aanmerking, dat op zijn snelst de reis van Pontianak naar Na. Pinoh 4 dagen vordert, zoo zijn alleen voorden opvoer van Pontianak naar het terrein van de excursie 10 dagen benoo- digd. Moest de opvoering geschieden met kleinere bootjes, dan duurde de reis nog langer, daar deze bootjes met het oog op het veelvuldig in de rivieren voorkomende drijfhout, als het donker was, niet durfden doorvaren. Dit is zoowel het geval op het traject Pontianak Sintang als, en in nog sterker mate, op het traject Sintang Na. Pinoh en verder stroomopwaarts. Er was dan ook bepaald, dat te Na. Serawai een voorraad vivres aanwezig moest zijn, toereikend voor een maand, terwjjl verder te Na. Pinoh en Sintang voldoende voorraden moesten worden opgelegd om in de noodige aanvullingen te kunnen voorzien. Ook voor de aanvulling der munitie waren dergelijke bepalingen getroffen en wel aanvankelijk, dat eene reserve uitrusting te Sintang zou worden geconfectionneerd en opgelegd, welke munitievoorraad later naar Na. Pinoh werd overgebracht. Aan munitie was meegenomen

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 323