847 dan ook de bevolkingspatrouilles of de militairen vertoonden, zijn zjj gevlucht of hebben zij zich onderworpen. Het leeuwendeel van het ageeren was dan ook aan de bevolkings patrouilles gegund, welke waren samengesteld uit Tebidah-Dajaks en goedgezinde Dajaksche stammen uit deze streken, zooals de Limbai- Dajaks, de Ngangai-Dajaks en de Demoe-Dajaks, waaraan eenige pradjoerit8 of Maleiers met geweren bewapend als kern werden toe gevoegd. Deze Maleiers deden tevens dienst als gidsen. Bovendien werden aan de bivakcommandanten eenige Dajaks toe gevoegd tot het doen van verkenningen in de naaste omgeving der bivaks. De Dajaks zijn in het algemeen uitstekende woudloopers, die zich snel en goed oriënteeren, waarvan tijdens deze excursie frappante voorbeelden geleverd werden. Daarbij hebben velen van hen de eigenaardige gewoonte om met enkele trekken den afgelegden weg in het zand te teekenen, daarbij als maatstaf voor de lengte van den weg nemende het aantal rusten, dat zij gehouden hebben. Deze schetsen komen vrij goed met den werkelijken toestand over een; de schets fig. 2, later nagegaan, bleek een vrij getrouw beeld van het terrein te geven. Daarbij merken zij alles uitstekend op en maken uit het opgemerkte zeer juiste gevolgtrekkingen, zoowel omtrent het aantal menschen, dat een zeker punt gepasseerd is, de bewapening van die personen, als den tijd, waarop zij daar geweest zijn. Zoowel de soberheid der bevolkiogspatrouilles als de omstandigheid, dat zij alles, wat zjj noodig hebben, persoonlijk meevoeren en hun gewoonte zich in der gelijke streken en langs zulke paden te bewegen, verschafte aan hun gebruik groote voordeelen boven de militaire patrouilles, die altjjd een grooten nasleep van koelies eischen, zoo zij zich voor langeren duur uit een bivak verwijderen. Met het oog op het groote gewicht van de meerdere of mindere bevaarbaarheid der rivieren, werden zooveel mogelijk waarnemingen omtrent den waterstand gedaan en hiervan aanteekening gehouden, hetgeen zoowel voor het oogenblik zelf als voor eventueel latere excursies zijn nut kan hebben. De verschillen hierbij geconstateerd zijn even-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 327