848 wel enorm groot, hetgeen uit bijgaand staatje, loopende over 6 dagen en op een geheel willekeurig tijdstip genomen, moge blijken. WATERSTAND IN METERS 6 uur v. m. 6 uur n. m. le dag 0.2 1.9 2® dag 0.9 0.5 3® dag 1.1® 1.3® 4® dag 2.43 1.9® 5® dag 1.9B 3.75 6® dag 4.— Ook de stroomsnelheid variëerde sterk, doch is in de bovenstroomen steeds bijzonder groot, waarmede ook rekening werd gehouden bij de inrichting der bivaks, door te zorgen, dat de wasch-en badinrich ting werd gemaakt op een vlot, dat stevig aan den wal was vastge- meerd. Het baden in de rivier leverde behalve, tengevolge van de groote stroomsnelheid, nog een ander gevaar op door de aanwezigheid van een soort zaagviscb, welke hier veelvuldig voorkomt en waarvan het bekend is, dat hij bijzonder belust is op menschenvleesch een paar gevallen van verwonding door deze visschen zijn dan ook tijdens de excursie voorgekomen. Bij nagenoeg alle kampongs wordt eene dergelijke inrichting (lanteng genaamd) aangetroffen, zoodat deze slechts voor zooveel noodig vernieuwd of verbeterd moest worden. Ook de privaten werden uit een oogpunt van zindelijkheid op dergelijke lantengs aangebracht. Yoor de veiligheid van het bivak en om steeds de rivier te kunnen observeeren en zoo mogelijk een te water voorbijtrekken van den vijand te voorkomen, waren in elk bivak een of meer verhoogde schilderhuizen aan den rivierkant gebouwd. Nog met een enkel woord zij gewag gemaakt van het verleenen van geneeskundigen hulp. Zooals boven uit de samenstelling der colonne blijkt, was aanvan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 328