850 Yoor het bereiken van dit doel waren evenwel vele Dajaks gevan gen genomen, vele eigendommen vernield en aan eenige menschen- levens door koppensnellen een einde gemaakt. Bovendien was den voornaamsten Dajakschen hoofden, die openlijk dan wel door het verstrekken van gegevens omtrent onze handelingen aan de opstande- lingen, aan het verzet hadden deelgenomen, eene boete opgelegd, die veelal betaald werd met tempajangs, zijnde soms zwaar beschadigd aarden vaatwerk, waaraan door de Dajaks een zeer hooge waarde wordt gehecht. Na dit succes werd besloten de expeditie te ontbinden, en met achterlating van 2 officieren met 50 man der infanterie, waaraan toegevoegd 1 officier van gezondheid met ambulance en één Coehoorn- mortier met bediening, het overige van de colonne naar de garnizoenen terug te zenden. Deze achterblijvende colonne zou desvereischt hulp moeten verleenen aan de bevolkingspatrouilles, wier taak thans was opsporing en zoo mogelijk gevangenneming van de resteerende kleine bende volgelingen van Baden Pakoe. Kort na het vertrek der colonne mocht het den controleur gelukken bedoelde bende op het spoor te komen en door het cordaat optreden van eenige pradjoerits haar in baar geheel gevangen te nemen De bende had zich namelijk in een versterkt Dajaksch huis verscholen, het werd evenwel ontdekt door eene vooruitgezondene patrouille van pradjoerits en Maleiers. De commandant dier patrouille, een korporaal der pradjoerits, wist de veel sterkere, goed gewapende, wel te verstaan met voorlaadgeweren, bende tot afwachten te bewegen, terwijl de controleur, die met eene sterke bevolkingspatrouille volgde, van de vangst verwittigd en tot snel oprukken uitgenoodigd werd. Toen de controleur dan ook na een geforceerden marsch ter plaatse aankwam, vond hij de geheele bende nog in het huis, en werd zij tot overgave gesommeerd, waaraan zij wel voldoen moest. En met deze gevangeuneming was tevens een einde aan den op stand gemaakt. Deze versterkte Dajaksche woningen leveren een groot verschil op met de boven omschreven nederzettingen. Zij bestaan uit een enkel groot huis op palen gebouwd; de omwanding en de vloer waren met planken en boomstammen geblindeerd, terwijl voor de noodige schiet-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 330