851 gaten was gezorgd. Om deze huizen waren 3 of 4 palissadeeringen van 2 a 3 Meters hoogte aangebracht, terwijl tuBSchen de palissadee- ringen, waarin 1 of hoogstens 2 gebarricadeerde toegangen waren, een gang van 1 a 2 Meters was opengelaten. De poorten in die palissadeeringen waren op de meest verscheiden plaatsen aangebracht, zoodat men steeds een gedeelte der opengelaten ruimte moest doorloopen om een volgenden gang te kunnen binnen gaan. De uiterste palissadeering stond verder af, terwijl het tusschen- liggende terrein binnen het schootsveld der in het huis gestationneerde schutters lag en bovendien voorzien was van rantjoes en springlansen. Dergelijke huizen zouden dus bij een eenigszins doorgevoerd verzet groote moeilijkheden kunnen opleveren en van den aanvaller zware offers kunnen eischen. Dit is evenwel nergens gebeurd; steeds zag de vijand dadelijk van verder verzet af en vluchtte of gaf zich op de eerste sommatie over. Met het beëindigen van den opstand was tevens de excursie afge- loopen en werd de expeditionnaire colonne ontbonden. De hoofd- aanleggers van den opstand werden gevankelijk naar Pontianak over gebracht, terwijl omtrent de overige gevangenen nader beslist zou worden. De verdere regeling werd aan den controleur van het gewest opgedragen. Na ongeveer 4 maanden kwamen de laatste troepen der expedition naire colonne in hare garnizoenen terug en was hiermede een einde gekomen aan de Serawai-excursie. Den troepen moge een enkel woord van lof niet onthouden worden voor hare trouwe plichtsbetrachting en onverflauwde ambitie tijdens den geheelen duur der excursie, die zoo weinig emotiewekkends voor onze militairen heeft opgeleverd en zooveel daarentegen gevergd heeft van physiek, maar voornamelijk van moreel. Soerabaja, December 1898 1' Luit"*, der Artillerie. A. YAH DEN BoVENKAMP.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 331