854 werd ingesloten, de eene op de Oostelijke zijlinie, de andere ten Westen, terwijl de toegangen door talrijke batterijen verdedigd werden. De omtrek der versterkte linie bedroeg ongeveer 5 mijlen en was met 280 kanonnen bewapend. Het vereenigde Fransche en Hol- landsche leger was op dit puDt te zamen getrokken met inbegrip van de pas uit Europa aangekomen versterkingen onder het opper bevel van generaal Janssens en met generaal Jumel als oudste bevelvoerende officier, terwijl niets onbeproefd was gelaten om deze, door zijn natuurlijke gesteldheid reeds zoo krachtige post, door kunst middelen nagenoeg onneembaar te maken. In den nacht van 20 Augustus waren de Britsche troepen het vijandelijk kamp tot ongeveer 600 M. genaderd. De manschappen, door kolonel Gillespie voor het gevecht ingedeeld, waren in de loop graven op hun post, terwijl de meest uitgebreide maatregelen ge nomen waren, om de troepen te beschermen, die bezig waren de aanvalswerken te voltooien, en die den ganschen nacht ongestoord met hun arbeid voort konden gaan. Tegen den morgen van den 21sten opende de vijand een hevig geweervuur op de nog onvoltooi de werken, waardoor hieraan groote schade werd toegebracht en de geregelde aflossing der Britsche troepen in hooge mate werd bemoeilijkt. Toch werd met spoed voortgewerkt, zoodat om acht uur 's morgens een hevig geschutvuur op den vijand geopend kon worden, hetgeen door hem op levendige wijze beantwoord werd. Het bleek evenwel al spoedig, dat door het bombardeeren van de vijandelijke versterking geen afdoend resultaat verkregen werd, terwijl het voor den aanvaller zelf volstrekt niet zonder gevaar bleek te zijn, te meer, daar de vijand steeds voortging met het versterken zijner verdedigingslinie. Het werd dus noodzakelijk tot een bepaalde aanvalsmethode over te gaan, maar nu deed zich reeds terstond de groote moeilijkheid voor, om het zwakste punt der versterking te ontdekken, ten einde de kracht van den aanval op dat punt te concentreeren. Het was echter onmogelijk om goed op de hoogte te komen van den stand van zaken binnen de versterkte linie, daar de vijand hiervan, zelfs voor de bewoners van Batavia, een diep geheim had gemaakt. Tengevolge van de buitengewoon gunstige

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 334