856 deze information verstrekt werden, door een deserteur, een tamelijk ontwikkeld sergeant, die op 24 Augustus uit datzelfde werk was ontvlucht en die ons eene duidelijke beschrijving wist te geven van dit voorwerk, benevens van de brug, die het met de eigenlijke ver sterking verbond en van de werken ter verdediging van beide capi- tale punten. Deze belangrjjke tijding besliste over het aanvalsplan der Engel- sche generaals en twee dagen later was het lot van het eiland Java beslist door de met schitterend succes bekroonde bestorming van den post te Meester-Cornelis. De aanval werd geleid door den kolonel Gillespie, die al de infanterie van de opereerende colonne onder zijn bevelen had. Tot tweeden bevelhebber benoemde men den kolonel Gibbs. Even na middernacht werd uitgerukt en lang vóór den vroegen morgen van 25 Augustus was men op het juiste pad hetzelfde waarlangs ook de gedeserteerde sergeant was ontvlucht. Tengevolge van het moeilijke terrein en doordat men genoodzaakt was een grooten omweg te maken door een ondoordringbare wildernis, waardoor men slechts man voor man kon heendringen, werd onze achterhoede afgesneden en verdwaalde, terwijl het bericht hiervan den kolonel Gillespie eerst bereikte, toen de voorhoede reeds tot dicht aan den voet der vijandelijke versterking genaderd was, zoo dicht zelfs, dat de kolonel Gillespie het noodig oordeelde een terugtrekkende beweging te maken, uit vrees, dat het gedruisch der avanceerende colonne de achterdocht van den vijand zoude opwekken. Lang kon men evenwel niet meer verborgen blijven, zoodat de geheele colonne in gespannen verwachting de terugkomst verbeidde van de patrouilles, die uitgestuurd waren om de achterhoede op te zoeken en terug te brengen. De dag kwam echter meer en meer door en langzamerhand werd het duidelijk, dat een besluit genomen moest worden, daar langer wachten dat gedeelte der colonne, dat voor den aanval gereed lag, aan ontdekking zou hebben blootgesteld terugtrekken was onmogelijk en zou tot ontzettende verliezen aanlei ding hebben gegeven, daar het geheele plan voor den aanval op de operatiën van de hoofdmacht was gebaseerd en dus onmogelijk suc ces kon hebben, wanneer deze genoodzaakt was zich terug te trekken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 336