859 langs onze manschappen moesten voortdringen. Terwijl kolonel Gibbs aldus aan 's vijands rechterflank opereerde- ging kolonel Gillespie voort hem links en langs de achterzijde te besto, ken. Achtereenvolgens werden alle batterijen bestormd en genomen en nadat de luitenant-kolonel Alexander Mac Leod hem met het 59ste regi ment was te hulp gekomen, richtte kolonel Gillespie de kracht van zijn aanval op 's vijands reserve artilleriepark. Middelerwijl bedreigde de vijandelijke cavalerie de rechterflank der Britsche troepen, doch werd teruggeslagen door het hevig vuren van een gedeelte van het 596te regiment, waarop in colonne langs het front werd voortgerukt, tot in het hart der vijandelijke versterking, waar zij zich vereenigde met kolonel Gillespie en doortrok tot aan den uitspringenden hoek, door '8 vijands reservelinie gevormd, welke laatste achter het artil leriepark was opgesteld, met een nagenoeg rechthoekig gebroken front, van achteren en op de flanken gedekt door de kazerne ge bouwen en het eigenlijke fort van Meester-Cornelis. Door dezen aanval, die met groote kracht plaats had, werd de vijand van al zijne kanonnen verdreven, niettegenstaande de aan vallers met een regen van kogels werden begroet. Hij deed nog een laatste hopelooze poging om stand te houden in front van het fort van Meester-Cornelis, waar hij door de kazernegebouwen was gedekt en van waaruit een scherp geweervuur werd onderhouden; maar al spoedig werd hij ook hier verjaagd en nadat ook het fort door onze troepen genomen was, waren de Engelschen meester van het terrein en werd de vijand genoodzaakt, door een algemeen sauve qui peut een goed heenkomen te zoeken. Terwijl deze operatiën met zooveel succes door de beide kolonels Gillespie en Gibbs werden uitgevoerd, hadden twee andere aanvallen plaats, waarvan een op kampong Melajoe aan de overzijde der rivier onder aanvoering van majoor Yule. Deze hoofdofficier vond echter de brug over de Slokkan in vlammen opgegaan en was dus genood zaakt zich te bepalen tot het bestoken van 's vijands achterhoede met granaten uit zijn beide zesponder veldstukjes, hetgeen deze den terugtocht zeer bemoeilijkte. De andere aanval onder luitenant kolonel Willem Mac Leod van het 698te regiment infanterie was gericht tegen eene redoute in

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 339