866 dat, naar men beweert, zeer veel overeenkomst heeft met ons kruit voor scherpe patroneD, per gram (de proef werd genomen met 4 gram) ontwikkeld werden: 895 c.M3. gas bij 0° (nul) en 760 m.M. in clusief de waterdamp, terwijl wij boven vonden per p gram trini- trocellulose 826.13 c.M3. De verhouding der hoeveelheden gevormde gassen bleek echter, zcoals trouwens te verwachten was, nog al te verschillen; zoo werd vooral kooloxyde in meerdere en kooldioxyde in mindere mate aan getroffen. De spanning, die volgens het bovenberekende ongeveer 6000 atmos feren zou bedragen in een onveranderlijke, geheel met buskruit gevulde ontbrandingsruimte, is in het vuurwapen aanzienlijk geringer, niet alleen omdat de oorspronkelijke verbrandingsruimte niet geheel met kruit gevuld [is en in aanzienlijke mate toeneemt, zoodra de bewe ging van het projectiel begint, maar ook, omdat van de ontwikkelde warmte een groot deel verloren gaat, d.i. zich aan den loop meedeelt en dezen in trillende beweging brengt, en naar buiten uitstraalt. Zij neemt aanvankelijk snel toe zij het ook langzamer dan bij het meer brisante oude kruit bereikt een maximum, dat bij onze geweren en karabijnen ruim 3600 atmosferen bedraagt en neemt daarna vrij snel af (1). Een gevolg van de niet constante samenstelling van het schietkatoen- kruit is, dat bij een bepaald geweer- (karabijn-) stelsel niet, zooals vroeger, aan een bepaald ladingsgewicht kan worden vastgehouden, maar van elke partij kruit de hoeveelheid moet worden vastgesteld, die aan het projectiel een aanvankelijke snelheid meedeelt, overeen komende met die, welke bij de baanbepaling werd waargenomen en waarop dientengevolge de kogelbaan van het wapen berust. Zoo weegt de lading van onze patroon, scherpe No. 1, 2.3 a 2.55, gemiddeld 1) De oorzaak van het springen van loopen, dat volgens schrijver (biz. 59S) alleen in de eerste jaren voorkwam, doch door de meer en meer vooruitgaande techniek verdwenen zou zijn, is o. i. een eenvoudig gevolg van het zich in den loop bevinden van vreemde stoffen proppen klei, nat zand, afgetrokken pompkoorden met daaraan bevestigde poetslap pen, e. d. g. waar de kogel door den druk der buskruitgassen met enorme kracht indringt. Het gevolg daarvan is, dat de loop om den kogel, die nu als 't ware een grooter kaliber heeft verkregen, door te laten zich ter plaatsewaar de prop zituitzet, ja in sommige gevallen barst of springt. Opzettelijk daartoe in Indië genomen proeven hebben zulks ten duidelijkste bewezen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 346