867 2,4 gram, moet bij 2 seriëa van 11 schoten uit het geweer, waarbij het eerste schot telkens buiten beschouwing blijft, een gemiddelde Y25 van minstens 715 M. worden bereikt, waarbij het grootste verschil 30 M. mag bedrageD, en moet de gemiddelde maximum gasdruk van 5 schoten uit het gasdruktoestel, bij een V25 van 670 M. 3600 atmosferen bedragen, bij een grootste verschil van 600 atmosferen, terwijl bovendien voor iederen meter meer of minder snelheid de gas druk 20 atmosferen meer of minder mag bedragen. Nog moeten de korrels bij een lengte en breedte van 1,8 m.M. een dikte hebben van 0.35 m.M.de beide eerste afmetingen mogen niet meer dan 0.45 m.M. in het plus of min verschillen, de laatste hoogstens 0.5 m.M. zijn. Een gevolg van het geheel vernietigen van de oorspronkelijk vezelige structuur van het schietkatoen door het oplossingsmiddel, waardoor bij het schietkatoen-kruit de snelheid van verbranding voornamelijk af hankelijk is van den druk, waaronder het verbranden plaats vindt, d.w.z. van de kracht, waarmede de vlam in het inwendige van de korrel wordt gedreven 1), is, dat het niet te gebruiken is voor losse patronen. Bij deze patronen, die ten behoeve van het doel, dat er mee beoogd wordt, wat knal-, rook-en vuurontwikkeling betreft het laatste om ook bij nachtelijke oefeningen de werkeljjkheid zooveel mogelijk nabij te komen en, om een goede werking van het repeteermechanisme van het wapen te verzekeren, ook in vorm en gewicht 2) met de scherpe patroon dienen overeen te komen, moet zekerheid bestaan, dat, in weerwil van den geringen druk, waaronder de lichte kogel uit den loop gedreven en versplinterd wordt en waaronder dus de verbranding der lading plaats heeft, de laatste toch volkomen is, terwijl aan den anderen 1) Dat dus, naarmate het kruit meer of minder electrisch en dientengevolge het door eenzelfde gewichtshoeveelheid ingenomen volume grooter of kleiner is, de verbranding sneller of langzamer zou geschieden, zooals schrijver blz. 592 beweert, is onjuist. Naarmate de hoeveelheid uit geheel overeenkomstige korrels bestaand kruit, die in éénzelfde ruimte verbrandt, grooter is, zal de druk, waaronder het proces plaats heeft, grooter worden en dus weer de snelheid van verbranding toenemen. Yoor de geweerpatroon moet dan ook het electrisch worden der korrels meer beschouwd worden als een nadeel, dat zich bij het mechanisch vullen deed gevoelen en waardoor de gewichtshoeveelheid kruit niet constant was, derhalve de eene patroon meer lading bevatte dan de andere. 2) Eene voorwaarde, waaraan de tegenwoordige patronen, losse, No. 1, in zeer onvoldoende mate beantwoorden, van welke omstandigheid de veelvuldige klachten over het niet behoorlijk opkomen dier patronen, het breken der kogels en andere stoornissen bij de lading het gevolg zijn. Zeer verkeerd is het echter deze gebreken toe te schrijven aan het wapen, dat geheel vervaardigd is voor de daaruit te verschieten scherpe patroon.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 347