868 kant de gasspanning niet zoo groot mag zijü, dat daardoor de soliditeit van het wapen in gevaar gebracht wordt. Het kruit moet derhalve snel ontbranden en tegelijk een betrekkelijk groot volume innemen geringe maximum gasdruk 1)aan welke eigenschappen o. a. zeer goed voldaan wordt door schietkatoen-poeder. Aangezien echter andere minder gewenschte eigenschappen als: lage ontvlammings- temperatuur, het gemakkelijk verstuiven en zich dientengevolge afzet ten op de verwarmingsbuizen der droogstoven of op den vloer, waaronder dergelijke buizen zijn aangebracht, waardoor gevaar ontstaat voor zelfontbranding, het electrisch worden der korreltjes, waardoor, bij het ontstaan van een electrische vonk, door het schuiven met vilten zolen over op den vloer liggende deeltjes, een ontploffing zou kunnen veroorzaakt worden, deze stof daarvoor minder geschikt maken, heeft men naar een andere bereidingswijze van het voortdrijvend middel moeten omzien. Door n. 1. het geleiachtige met overvloed van oplossingsmiddel behandelde schietkatoen uit te koken met water, krijgt het oplossings middel bij de temperatuur van kokend water een vrij hooge span ning en dringt naar buiten, tengevolge waarvan de langzamerhand vast wordende gelei poreus blijft en de uit deze massa vervaardigde korrels na builing de verlangde eigenschappen bezitten. J. C. C. Nyland 1) "Waaruit blijkt, dat het niet aangaat, om, zonder nadere verklaring, te zeggen, dat voor losse patronen het kruit zeer fijn van korrel moet zijn. Integendeel onze buskruit- soort voor losse patronen heeft eer een grootere korrel

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 348