873 den loopenden jaargaDg, blz. 486), Tegen de hier voorgeschreven oefeningen heb ik echter bovendien nog dit bezwaar, dat liggend opgelegd schieten op de ringschijf op 100 M. in de practijk nog al lastig is, daar men betrekkelijk sterk in de hoogte moet richten, hetgeen ten gevolge heeft, dat het geweer nagenoeg altijd tegen het sleutelbeen rust. 115. Zooals ik reeds vroeger betoogde (a. b. blz. 488) acht ik deze bepaling minder gewenscht. 125. Het doen verrichten van twee of drie oefeningen door een schutter dient aan den C.C'., niet aan den baan C'. te worden overgelaten, daar deze slechts zelden een zuiver oordeel kan vellen over de factoren, die daarop van invloed zijn. 126. Uit deze bepaling volgt, dat met het vroegere beginsel van „eene opvolging van 5 schoten" gebroken is. Ofschoon hierin wel iets billijks ligt, zal dit ten gevolge hebben, dat veel meer schutters dan vroeger 7 echoten per dag doen, waardoor niet alleen de schiet oefening langer zal duren, maar ook het aantal verschoten patronen belangrijk zal toenemen. Ik acht het dan ook beter geen patronen toe te geveD, vooral ook omdat wij in ons vrijwilligersleger volstrekt geen haast behoeven te maken met de africhting der schutters. 134136. De in de oefeningen gebrachte wjjzigingen acht ik even zoo vele verbeteringen het aantal oefeningen in liggende houding in de le klasse (4 van de 10) is echter nog te groot, terwijl één oe fening méér in het vuren op commando m.i. wel aanbeveling verdient. 139. De 2e alinea van 122 kan hierdoor vervallen. 146. 2e alinea. Komt reeds voor in C. S. 167 ad. 3 (blz. 136) kan dus hier vervallen, 156 breekt met het vroegere beginsel 159), dat ook Luitenants het vuur eener sectie kunnen leiden. Daar bij het gevecht eener zelfstandig optredende compagnie de luitenant steeds als vuurleider optreedt, acht ik het weglaten dezer bepaling minder gewenscht. De leiding van het vuur in verspreide orde op middelbare onbekende afstanden is zeer leerzaam.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 353