161,- laatste alinea. Zou het voorschrift: Deze bespreking moet „echter plaats hebben voordat het Geeft Acht voor de uitvoering „van het vuur wordt uitgesproken" nog noodig zijn voor ons leger? Ik hoop van niet! 163. Zijn in elk schietjaar twee oefeningen in het gevechts- schieten met afdeelingen ter beoefening van het verdedigend gevecht wel noodig? Zoo lang wij nog geen schietkampen hebben en wanneer zullen wij die krijgen is het brengen van eenige variatie in deze oefeningen met het oog op de veiligheid nagenoeg onmogelijk, terwijl ons optreden tegenover den inlandschen vijand een zoodanig voorschrift zeker niet noodig maakt. Beter acht ik het dan ook, de 3e alinea dezer te doen luiden „Vier oefeningen in het gevechtsschieten met afdeelingen, waarvan „minstens een ter beoefening van het verdedigend gevecht". Dit is ook meer in overeenstemming met 168. In het vorenstaande heb ik gemeend in hoofdzaak te moeten letten op de eischeD, die de practijk voor het N. I. Leger stelt. Aanvulling en verbetering der gemaakte opmerkingen acht ik dan ook zeker mogelijk, vooral als eene vergelijkende studie der voorschriften voor de schietoefeningen der Infanterie van de verschillende vreemde mogendheden hieraan ten grondslag ligt. M. i. kan echter ons voor schrift zeker eene vergelijking met die der vreemde landen doorstaan, ook wat de beknoptheid betreft. De noot van onzen geachten redacteur op blz. 484 van No. 6 van den loopenden jaargang, luidende: „Nagenoeg al onze voorschriften lijden aan te groote duidelijkheid, breedsprakigheid," terwijl hij tot staving zijner meening het Neder- landsche voorschrift op den velddienst vergelijkt met de Duitsche Felddienstordnung, geldt dan ook zeker niet voor ons voorschrift voor de schietoefeningen der Inlie. en ook niet voor ons velddienst voorschrifthet eerste moge bijvoorbeeld blijken uit het aantal bladzijden in elk der voorschriften van eenige vreemde rijken en het onze aan de voorbereidende schietoefeningen gewijd. Dit bedraagt: in het Duitsche voorschrift 161/A bladzijde met gemiddeld 41x37 1517 letters per. bladzijde of totaal 24653 letters;

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 354