IETS OYER DE NEUTRALITEIT YAN NEDERLANDSCH INDIÉ. Bij de thans geldende meeniDgen kan men het als vaststaande aannemen, dat onze buitenlandsche politiek bij eventueele verwikke lingen tusschen de groote mogendheden, er naar streven zal eene neutrale houding aan te nemen. Een deugdelijk ingericht defensie wezen is dan onmisbaar, om die zoo zeer gewenschte neutraliteit te handhaven, zoowel in Europa als in den Indischen Archipel. De wijze, waarop in Europa onze neutraliteit gehandhaafd zal moeten worden, is in Nederland ernstig bestudeerd en men mag gerust aan nemen, dat bij een toekomstigen oorlog tusschen Frankrijk en Duitsch- land welke voor ons in dit opzicht de gevaarlijkste zou zijn onze troepen er op voorbereid zullen zijn eiken indringer met alle beschikbare krachten, desnoods met opoffering van groote kunstwer ken (spoorwegbruggen bv.) tegen te houden. In Nederlandsch-Indië wil men zich tot de verdediging van Java beperken. In hoeverre of eene dergelijke, plaatselijke verdediging, waar zoo vele andere rijke eilanden voor ons van het grootste belang zijn, in een oorlog, waarbij Nederland rechtstreeks betrokken is, aan het beoogde doel zal beantwoorden, willen wij hier buiten beschouwing laten, doch daarentegen de vraag stellen: is Nederlandsch-Indië bij machte, zoo noodig, zijne neutraliteit krachtig te hand haven Alvorens verder op deze vraag in te gaan, willen wij eerst trach ten aan te geven door welke oorzaken eene oorlogvoerende groote mogendheid er toe zou kunnen overgaan de neutraliteit van Insu- linde te schenden. Was tot voor eenige jaren Afrika het eenige werelddeel, waar de onderling wedijverende Europeesche mogendheden de beschaving ver breidden met het doel hare industrie nieuwe afzetgebieden te ver schaffen en haar handel nieuwe wegen te openen, thans ia Oost-Azië

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 356