878 positie is menschelijkerwijs gesproken, onoverwinnelijk, behalve de garnizoenen van Port-Arthur en Talienwan, zijn in de groote plaatsen van af de Siberische grens tot Niutchwang en Port-Arthur 70000 man gelegerd, terwijl na voltooiing van den grooten Trans-Siberischen spoorweg Rusland nog sterker wordt. Al moge Wei-hai-Wei van minder belang zijn, toch is ook Engeland's positie zeer sterk, in de eerste plaats door zijne machtige oorlogsvloot, in de tweede plaats door zjjne bezittingen in de onmiddellijke nabijheid, nl. het versterkte Hongkong met zijne groote arsenalen en werven, terwijl het Indische keizerrijk, op niet te grooten afstand, eene onuitputtelijke operatie basis vormt, welke door de etappelijn Bombay AdenPerim Egypte Malta Gibraltar met het moederland verbonden is. In dezelfde omstandigheden, doch in mindere mate verkeert Frank rijk, dat in Indo-China een uitgangspunt heeft voor ondernemingen in Oost-Azië Duitschland zal voor de handhaving van zijne Chineesche bezitting eene krachtige vloot moeten onderhouden, terwijl voortdurende toevoer uit het moederland noodzakelijk is. Hu bezit het op dien langen weg nog geen enkel rustpunt, geen vluchthaven, zelfs geen kolen- depot. De groote slagschepen, die in de zeegevechten der toekomst den hoofdtoon zullen voeren, kunnen gemiddeld slechts voor acht dagen kolen bergen; dit strekke tot maatstaf voor de behoefte aan gunstig gelegen kolen depots. Engeland heeft zich steeds over de geheele wereld het bezit van kolenstations verzekerd en is dus in dat opzicht onafhankelijk van den vreemdeling; Frankrijk bezit tusschen Indo-China en Toulon, behalve Pondichéry en nog een paar havens in Yoor-Indië, het kolendepot Obok aan Straat Bab-el-Mandeb 1). Zal Frankrijk nog door het indeelen van kolenschepen bij zijne eskaders het gemis van meerdere kolenstations kunnen goed maken, zelfs dit hulpmiddel zal Duitschland niet kunnen toepassen. Wel levert Sbantoeng kolen op, evenals Duitsch-Oost-Afrika, maar meerdere kolen havens heeft het Duitsche Rijk dringend noodig. In afwachting, dat zulke stations op geschikte plaatsen bljjvend opgericht worden, wordt het volgende aangeraden: 1) Onlangs lieeft Frankrijk te Maskate een kolenstation gevestigd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 358