880 hun langen weg kolen zullen moeten innemen. Engelsche en Fransche kolenhavens zullen zij begrijpelijkerwijze met dit doel niet binnen- loopen, doch op hun weg ligt Sumatra met twee belangrijke kolen stations: Emmahaven en Poeloeh Weh. Men kan veilig aannemen, dat de binnenvallende schepen niet zullen vragen naar de protesten der plaatselijke autoriteiten, maar zoo spoedig mogelijk hunne kolen hokken zullen vullen, als wij niet in staat zijn hun dat desnoods op gewelddadige wijze te beletten. Misschien gaat Duitschland nog ver der en begunstigt Nederland, gebruik makende van de eene of andere nietige aanleiding, nog voor het uitbreken eener botsing, met een dergelijk pachtcontract, als waarmede het Kiaotschou is machtig ge worden, want het is toch onaanneemlijk, dat onze Regeering, om dat onze „Gegnerschaft so gut wie ausgeschlossen ist", het vrijwillig een kolendepot zoude afstaan. De ten opzichte van het wereldverkeer zeer gunstige ligging van Emmahaven en Poeloe Weh stelt ons dus bij een eventueelen groo- ten oorlog aan het gevaar bloot, om in dien oorlog tegen onzen wil meegesleept te worden, want Neclerlandsch-Indië is niet in staat de neutraliteit van beide belangrijke puntendie ernstig gevaar loopt van geschonden te wordenop krachtige wijze te handhaven. Wat is toch het geval? Zoowel Poeloe Weh als Emmahaven zijn volkomen onbevestigd, niet in staat den eenvoudigsten kruiser van hunne reede te houden, dan met hulp van marine. Hoogst waarschijnlijk zullen dus in een geval als het bovenbedoelde een paar ocrlogf schepen ter reede van genoemde plaatsen worden gesta- tionneerd. PantserdekschepeD, van het kruisertype „Friesland" zijn voor dezen dienst ongeschikt, volgens onze bescheiden meening, we gens hun betrekkelijk licht geschut en groote kwetsbaarheid (bij ver dediging eener reede toch komt de voornaamste eigenschap van een kruiser, zijne groote snelheid, welke het gemis eener zware pantse ring moet compenseeren, minder tot haar recht. Pantserschepen, bv. van het type „Kortenaei" zouden hier beter op hun plaats zijn. Vol gens de plannen van den Minister van Marine zal Indië eerlang twee gepantserde schepen rijk zijn, welke beide reeds op stapel staan, terwijl de schepen van het tijpe „Kortenaer" al vertoeft de „Piet Hein" op het oogenblik in Indië bestemd zijn voor de verdedi-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 360