882 dergelijk optreden, maar niettegenstaande de vredesboodschap van den Czaar arbeidt het rusteloos voort aan de uitbreiding zijner zeemacht, zoodat het binnen weinige jaren, natuurlijk in vereeniging met eene andere groote mogendheid als bondgenoot, wel degelijk in staat zal zijn Engeland op diens kustgebied in Zuid-Azië aan te vallen. Reeds nu heeft Rusland in Oost-Azië beschikbaar 8 slagschepen, 6 kruisers le en 2e klasse en 12 torpedobooten met 337 vuurmonden en bemand met 5893 koppen 1). Hoewel de Britsche scheepsmacht in Oost-Azië zeer oordeelkundig is samengesteld, is zij reeds nu niet meer opgewassen tegen de ver- eenigde eskaders van twee der overige mogendheden, nl. Rusland en Frankrijk, Rusland en Japan en Frankrijk en Japan 2). Een paar jaar geleden deed het gerucht de ronde, dat Rusland zijn oog op Poeloeh Weh had laten vallen om er een oorlogshaven van te maken. Dit gerucht werd later tegengesproken en heeft zich tot dusver niet bewaarheid, maar men zal moeten toegeven, dat het bezit van eene maritieme haven in de Indische wateren bij een offensief optreden als bovenaangegeven voor Rusland van on schatbare waarde zou zijn. Wie zegt ons, dat het niet zal gebruik maken van het recht van den sterkste en zal nemen of gebruiken, wat de wettige eigenaar niet in staat is te verdedigen? Eene tweede mogendheid, waarmede Nederlandsch-Indië moet rekening houden, is de groote republiek der Vereenigde Staten van Amerika. Tengevolge van den oorlog met Spanje aanzienlijk in macht toegenomen en door de kolonisatiekoorts aangestoken, zal het, niettegenstaande de vele stemmen, welke zich nog tegen eene dergelijke politiek verheffen, niet aarzelen om op te treden als een nieuwe concurrent der Europeesche mogendheden in China. Reeds nu commandeert admiraal Dewey eene scheepsmacht van zeventien bodems bij de Philippijnen, welke zeker niet alle bestemd zijn voor den strijd tegen Aguinaldo. Hadden wij vroeger van Spanje's na buurschap niets te vreezen, dit zal, wanneer de Philippijnen zijn onderworpen, veranderd zijn. De Yereenigde Staten beoogen klaar blijkelijk het vestigen eener etappelijn van Amerika naar Oost-Azie, 1) Internationale Revue. Januar 1899. China und die Groszmachte. 2) Internationale Revue. Januar 1899. England in den chinesischen Gewassern.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 362