886 wist, dat aan den ontwerper officieel zou worden medegedeeld waar om zijn geweer niet bij de Geweermakersschool kon worden aange maakt, kwam het mij totaal overbodig voor nog eens luide te gaan verkondigen, welke fouten gemaakt waren door den Luitenant Sachse, wien toch in allen gevalle de eer toekomt, dat hij reeds sedert jaren tracht de wapenen van ons leger te verbeteren; 3e, maar nu een zekere Si-Omong het ia de „Java-Bode" van 19 Juli 1899, onder het hoofd „Militaire Causerie," doet voorkomen alsof de afwijzende beschikking' op het request van Lt. Sachse een onbillijkheid zou zijn, voortspruitende uit wangunst van de Artillerie 1), nu acht ik mij verplicht aan het verzoek van den ontwerper te vol doen en den lezer van het I. M. T. de vele gebreken aan te toonen, die het ontworpen geweer aankleven. Ieder kan dan zeif oordeelen of de Geweermakersschool de inrichting is om een dergelijk geweer samen te stellen en of de schrijver in de „Java-Bode" van 19 Juli zijn pseudoniem al dan niet eer aandoet. Die gebreken zijn le. Een eerste eisch voor ieder repeteergeweer is, dat het repeteer- mechanisme in een stalen magazijn is opgesloten. Denkt men zich in het door den Heer Sachse ontworpen geweer een gevulden patroon houder ingebracht, dan ziet men dadelijk, dat èn aanbrenger èn een of meer patronen benevens de houder met zijne scherpe hoeken, buiten het eigenlijke geweer uitsteken; het gevolg zal zijn dat aanbrenger en patroonhouder spoedig beschadigd zullen zijn en het geweer daar door onslagvaardig. 2". De aanbrengerveer is op de teekening zoodanig aangebracht, dat de aanbrenger de patronen niet omhoog duwt; de aanbrenger zal in iederen stand blijven staan. Dat is een fout in de teekening 2); de bedoeling is geweest, dat de veer zou werken op den horten arm van den aanbrenger. Goed! maar dan komt het gebrek, dat deze veer nu reeds aankleeft, nl. dat zij voor een platte veer voor dat doel te kort is, nog meer uit. 1) In (1e „Java-Bode" van 22 Juli '99 wordt de onjuistheid van deze bewering van Si-Omong door Q. zeer duidelijk aangetoond. 2) Ook doorsnede CD is foutief geteekend. De cirkelvormige gleuf moet op den omtrek doodloopen, zooals de schrijver zeer juist heeft opgemerkt. Zooals die gleuf echter is geteekend, is het onmogelijk er een zwaluwstaartvormige voet in aan te brengen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 366