888 pag. 686 van zijn opstel) geweest om een plat staafje te bezigen als pal, zonder eenige voorziening tegen uitvallen fe nemen en alles maar op de klemming te laten aankomen. 4". De werking van den houderhaak wordt verzekerd door een platte veer. Dat is verkeerd. In de wapentechniek streeft men er tegenwoordig steeds Daar om de vroegere platte veeren, waar het maar eenigszins mogelijk is, door spiraalveeren te vervangendeze laatsten werken beter, zij werken nog wanneer zij gebroken zijn, en zijn veel minder kostbaar; daarbij komt nog, dat de soldaat een nieuwe spiraalveer zelf kan plaatsen, maar een nieuwe platte veer daarentegen altijd door den geweermaker moet worden aangebracht. Bovendien heeft de voorgestelde houderhaakveer het nadeel, dat de zwaluwstaart-vormige groef in de trekkerplaat over de geheele breedte van die plaat moet doorloopen, wil men die veer kunnen plaatsen. Die groef zal de plaat zeer verzwakken. 5e. De ontwerper acht het een voordeel, dat de grendel zoo eenvoudig is en slechts uit 4 deelen bestaat (pag. 684). Nog een voudiger is het, als men zegt, dat de grendel één geheel is, maar ik tel aan het ontworpen geweer de volgende negen deelengelei der haan slagpin dekstuk dekstukschroef slagveer 3 deelen van den patroontrekker. 6,e. Ook de slagveer, zijnde een platte veer, is minder doelmatig dan de spiraalslagveer van het geweer M. 95. Maar ook hier doet zich weder het bezwaar voor, dat als de schutter de dekstukschroef niet goed vastdraait (en men verzekert mij, dat dit bij het Beaumont-geweer nog al eens voorkwam), of a's die schroef door de voorafgaande schoten een weinig is teruggeloopen, dat dan de slagveer niet meer werkt. De door den schrijver afge keurde dubbele slagveer van het Beaumont-geweer was tenminste onafhankelijk van die schroef, en werkte dus nog behoorlijk, al was die schroef niet voldoende aangedraaid. Ook heeft de slagveer van het ontworpen geweer het nadeel, dat zij de slagpin naar beneden duwt, en een koppel doet ontstaan, waardoor die slagpin met noodelooze wrijving door het kauaal in den geleider worde bewogen, en waarvan weigeringen wanneer ook om andere redenen de goede werking wordt belemmerd het gevolg

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 368