889 zullen zijn. Bij de spiraalveer, die concentrisch werkt, kan dit niet voorkomen. De ondervinding heeft geleerd 1), dat de schok van het schot door den geleider moet worden opgevangen in het dikste gedeelte van het staartstuk, en dat de daarvoor aangebrachte nokken dezen con centrisch moeten weerstaan. Dit nu is bereikt bij het geweer M. 95. De Lt. Sachse wil den schok laten opvangen door de nok adoor de sluituok en door den achterkant van den grendelknop d.i. op 3 plaatsen over de geheele lengte van den geleider verdeeld. Wanneer nu die nok a niet precies sluit, dan wordt de schok opgevangen b.v. door de sluitnok, die in het zwakste gedeelte van het staartstuk steun vindt. Het gevolg zal zjjn dat het staartstuk verbuigt en het geweer dus onklaar wordt. 8e. Een groot voordeel van het geweer M. 95 is, dat de gladde voorkant van den geleider, zich, bij het openen en sluiten van den grendel, beweegt over den gladden achterkant van den afsluiter en daardoor weinig wrijving veroorzaakt. Bij het ontworpen geweer is dat voordeel losgelaten, door den afsluiter weg te laten en dus den voorkant van den geleider te laten schuren langs den bodem van de huls, die niet glad is en niet van eenig smeermiddel wordt voorzien. Het weglaten van den afsluiter is dus een nadeel. 9®. De trekkerveer (een spiraalveer is beter enz. enz. zie hierboven) is te kort, dus weinig buigzaam,en zal daarom spoedig breken. 10®. 0»er het drukpunt van de trekkerinrichting bij het geweer M. 95 hoorde ik zeer verschillend spreken. Meermalen vernam ik, dat de oude soldaten er last mede hebben, omdat zij gewoon waren aan het Beaumont-geweer; maar dat het bij de jongeren, die hun oefeningen begonnen met het geweer M. 95, als een voordeel wordt beschouwd. Het oordeel van Lt. Sachse over dat drukpunt, kan dus niet onvoorwaardelijk als juist worden aangenomen. 1Men yergete niet, dat ik liet advies heb ingewonnen van den wapencontroleur, die 4- 43 jaren in het vak werkt, benevens van de meesters-geweermaker, waarvan verschei- denen, die in groote buitenlandsche fabrieken hun opleiding ontvingen, zeer goed op de hoogte zijn van de wapentechniek.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 369