890 lle. De haak van den patroontrekker ia niet rechthoekig, maar schuin bijgewerkt; daardoor zal die patroontrekker de ledige huls niet medeneraen, maar de haak zal over den rand schieten. De voeten c van den patroontrekker moeten zich bewegen in de gleuven b van den geleider. Door de kleinste braam zal die bewe ging verstoord worden, en de eigenlijke dunne patrooDtrekker verbui gen of breken. 12?. Niets belet den schutter den geleider in te brengen, zonder eerst den patroontrekker er aan te bevestigen. Is op deze wijze één schot gedaan, dan is het geweer onslagvaardig, omdat de huls niet zoo gemakkelijk verwijderd kan worden. Om aan die vergeetachtigheid van den soldaat tegemoet te komen, is het geveer M. 95 zoodanig ingericht, dat de grendel zonder den afsluiter niet kan worden ingebracht. De beschadigingen, die enkele geweren nu reeds aan den binnenkant van den stuitnok vertoonen, en die het gevolg zijn van pogingen om den geleider zonder afslui ter in te brengen, pleiten voor het goede inzicht, dat hierbij heeft voorgezeten. Uit het bovenstaande zal den lezer duidelijk zijn geworden, dat het door den Lt. Sachse ontworpen geweer niet van belang is te achten voor de wapentechniek of voor het Indische leger. Neemt men daarbij in aanmerking, dat de vervaardiging van zulk een nieuw geweer (waarvoor eerst tal van nieuwe freezen, molens, kalibers enz. zouden geconstrueerd moeten worden) door de bekwaamste werklieden (dus door de meesters-geweermaker) zou moeten geschie den, die daardoor geduronde langen tijd aan hun eigenlijk werk zouden worden onttrokken, dan zal ieder onpartijdig beoordeelaar de overtuiging krijgen, dat het Legerbestuur op het request van Lt. Sachse, om zijn ontwerp bij de Geweermakersschool te laten aanmaken, wel om andere redenen afwijzend zal hebben beschikt, dan om de door Si-Omong opgegevene. Zonder eenige overdrijving zoude aan dit ontwerp minstens 1000 een materialen en arbeidsloonen ten koste dienen te worden gelegd. De bewering van Si-Omong, dat de artillerie (lees: de inspectie der draagbare wapenen en de geweermakersschool) op het gebied der

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 370