897 De gelegenheid daartoe werd mij door bijzondere omstandigheden vrij gemakkelijk gemaakt, doordien ik mij kon wenden tot den WelEd.Zeergel. heer Dr. tan Haeften, die, in Indië geboren, zijne studiën als arts in Nederland voltooide en daarna weer naar Indië retourneerde, om er gedurende vele jaren als officier van gezondheid op verschillende hoofdplaatsen werkzaam te zijn, terwijl hij thans met verlof hier te lande vertoeft. Bekend met het klimaat, de eigenaardigheden van het volkskarakter enz., geven zjjne studiën en zijne werkzaamheden in het Indische leger hem m.i. wel eenig recht in deze een oordeel te mogen uitspreken, en gaarne greep ik de gelegenheid aan eens naar zijne meening in deze te informeeren. Behalve tot' welwillende gedachtenwisseling, vond ik ZEd. nog bovendien bereid, mij zijne inzichten schriftelijk te doen toekomen, vergezeld van de mededeeling, dat ik daarvan in uwe vergadering dat gebruik kon maken, wat mij het meest gewenscht mocht voorkomen. Ik meende goed te doen den geheelen inhoud van dat schrijven aan U mee te deelen en laat het daarom hieronder in zijn geheel volgen, terwijl ik daarbij voor de betoonde bereidwilligheid en het in mij gestelde vertrouwen den geëerden schrijver hier gaarne openlijk mjjn oprechten dank aanbied. Geachte Heer M. (aldus het schrijven). Gaarne voldoe ik er aan, om eens mijne denkbeelden over de beoefe ning der gymnastiek bij het leger in Ned.-Indië neer te schrijven. Al dadelijk wil ik opmerken, dat de gymnk. nog steeds niet tot de algemeene verplichte dienstoefeningen van den militair in O. I. is opgenomen en een algemeen voorschrift, dat hare wijze van beoefening regelt, niet bestaat 1). Toch verdient eene nadere regeling van dit onderwerp zeer de aandacht. Vooropgesteld dient te worden, dat gymnk. ook in de tropenmits rationeel toegepast en dus vooral naar de eischen van het klimaat gewijzigd, een krachtig middel is ter bevordering der persoonlijke gezondheid. 1) Dr. van Haeften bewijst hier niet goed op de hoogte te zijn. Red. Dl. II, 1899. 60

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 377