899 uitspanningsspelen cricket, lawntennis, kegel-, voetbalspel enz.meer gunstig op het moreel van den soldaat zouden kunnen inwerken, dan de geregelde beoefening der gymnastiek, (wat zeker nogal sterk aan twijfel onderhevig is) bij voorbaat meen ik te mogen aannemeD, dat dan die heilzame uitwerking zich meer zal bepalen tot den in veel geringer getalsterkte aanwezigen Europeaan dan bij zijn inland- schen wapenbroeder, bij wien het noodige entrain tot sport ge mist wordt. Zooals U natuurlijk bekend is, is er in gymnastische oefeningen voldoende variatie aan te brengen, om den manschappen het vervelende eener eindelooze herhaling der oefeningen te kunnen besparen en de ambitie gaande te houden. (Dat ik hier met mijn geëerden briefschrijver accoord ga, meen ik straks duidelijk genoeg ontwikkeld te hebben.) Het spreekt verder ook van zelf, dat juist de vakman de kunst het beste verstaat, om die hoog noodige en nuttige variatie aan te brengen en dat die meestal ontbreekt bij een niet speciaal voor de gymnastiek opgeleid kader. Ook de deskundige zal het best eene rationeele opvolging van oefeningen kunnen kiezenmet de nooden van afzonderljjke indi- viduën rekening kunnen houden, en tegen overdrijving en daaruit voortspruitende nadeelige gevolgen voor de gezondheid (overgroote vermoeidheid, hartkloppingen eaz.) kunnen waken. Daarom nóg eens er op gewezen, dat steeds eene geschikte keuze voor onderwijzer moet kunnen gedaan worden, omdat de gymnastiek, geleid door leeken, als een gevaarlijk wapen in eene kinderhand te beschouwen is. In de tweede plaats is het natuurlijk wenschelijk, de manschappen aan eene geneeskundige keuring te onderwerpen en van het gymnas- tiek-onderwjjs die militairen vrij te stellen, voor wie het volgens verklaring van een officier van gezondheid schadelijk zou kunnen zijn, (hartlijders, personen met ingewandsbreuken enz.) Yerder dient reeds in den recrutentijd met het onderwijs in de gymnastiek te worden aangevangen en hoe veelzijdiger de oefeningen in dit eerste tijdperk van het soldatenleven zijn, des te gelijkmatiger en gezonder zal de lichaamsontwikkeling en verbetering plaats hebben.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 379