902 de rente van belegde gelden pas in, den eersten van de maand vol gende op die, waarin de directeur van de Postspaarbank kennis krijgt van den inleg. Die lust heeft in rekenen kan nu eens nagaan hoeveel rente een te Wahaai geplaatst spaarder moet derven, alleen, omdat hij in Wahaai geplsatst is. Zeer noodzakelijk is het deze onbillijkheid weg te nemen, c'est clair comme un beau jour, maar hoe lang zal dit nog duren in ons gezegend land, rijk aan adviezen, preadviezen, renvooien, apostillen en dergelijke? Mij wil het zoo voorkomen, dat de invoering van den genoemden maatregel niet behoorlijk is voorbereid. Wel heeft men de bepaling opgenomen, dat de afdeelings- (gewestelijk militaire) commandanten, in overleg met den gewestelijk intendant, de noodige maatregelen moeten treffen voor het sparen in garnizoenen, waar geen post- of hulppost kantoor voor den spaardienst is opengesteld, maar dat moet nog allemaal gebeuren. Over het terugbetalen van bespaarde gelden in garnizoenen als zooeven bedoeld, is nog heelemaal niets bepaald, en het moet maar eens een paar malen gebeuren, dat een militaire spaarder, op de vraag om zijne bespaarde gelden te mogen terug ontvangen, ten antwoord krijgt: „je moet wachten, tot het over een maand van het postkantoor in X, gehaald is," om tot resultaat te krijgen, dat de spaarders in aantal zeer zullen verminderen. De Va» Afdeeling gaf wel een circulaire uit, zoo vol van huma niteit, dat ik bij 't lezen haast begon te schreien (hebbende ik deze weemoedige daad alleen nagelaten om de omstanders niet te verdrieten), maar beuzelingen als boven aangegeven bleven on verhandeld, terwijl 't toch wil voorkomen, dat die eerst hadden dienen te worden bepaald, voor en aleer van een datum van invoering van de nieuwe spaar regeling sprake had mogen zijn. Waren wijzigingen in bepalingen noodig geweest, dan had de Vde Afdeeling die dadeljjk kunnen voorstellen, terwijl nu tout le monde et son père over allerlei zijpaadjes proposities moeten indienen. Hoeveel tijd daarmede gemoeid zal zijn, willen we gelaten afwachten, evenals hoeveel militairen tegen 2,4 °/o, rente op rente, gaan sparen voor den ouden dag. Zoo zijn we weer eens aan het klappen uitdeelen gegaan op

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 382