906 Paap", hier toegepast, zou je zoo oppervlakkig denken, dat 't maar basta, ik heb nog meer te vertellen. Zooals men weet, bestaat het plan den Europeeschen militairen klam- boe's te verstrekken, tot tegengang van het aantrekken van het muskietenvestje en malaria-iufectie. Dit laatste argument danken we aan prof. Koch, hier heeft men dat nooit zoo ingezien. Ook hier moest natuurlijk de zuinigheid betracht worden en werd gevraagd of de man niet zelf de kosten van wasschen en onderhoud zou kun nen dragen. Nu met de ruime bezoldiging van den fuselier, kanon nier enz. bestaat daar natuurlijk geen bezwaar tegenje weet weleen ongestoorde nachtrust, minder slijtage van benul, ik bedoel van het lichaam enz. Allemaal zeker voordeelen voor den man, als die op een lang leven erg gesteld is, maar toch voordeelen voor den con tractant ter andere zijde, zooals de officieele term luidt, dus dacht ik, dat het gouvernement die kosten had te dragen, als kunnende dit 't best missen, maar het wasschen van klamboes zou, gerekend op een sterkte van 14.000 Europeanen, f 75 per dag kosten, dus is het beter den soldaat dit te laten dragen, 't is alles de oude regel, dat als je een sommetje over veel hoofden verdeelt, ieder maar een heel klein beetje heeft te dragen. Ja, rekenen kunnen we nog en liefst naar ons toe. In Septembermaand zal voor de infanterie een gedenkwaardig jubileum gevierd worden, dat wellicht de oudsten onder ons zich niet zullen herinneren ooit gevierd te hebben. In één jaar geen enkelen kapitein aangesteld! Yiert dien dag met opgewektheid, promotie komt, al is het wat laat. Bedenkt, als de berenleiders u wat erg grommig aanzien, dat ge mede hebt geholpen aan den finan- tieelen vooruitgang van het dierbaar vaderland Bedenkt, dat't sterke beenen zijn, die de weelde dragen, wees dankbaar, dat men uw on derdanen, die, ik schreef het boven reeds, zooveel diensten hebben te verrichten, niet zoo zwaar beproeft! Wendt uwe oogen naar de hulpwapens, niet toen die in 6, 8 en 10 jaar kapitein werden, maar nuBedenk, dat Bilderdijk nog kracht had aan zijn lier te onttokkelen in 1815:

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 386