566 Wat de andere onderscheidingen der eerste groep aangaat, daar over valt niet veel te zeggen. Acht men het noodig de ïjdelheid van den militair op deze wijze te streelen, mij wel. Maar dan zou ik toch in overweging willen geven al deze weinig bewijzende eere- teekenen zuiver militair te doen blijven en niet te gedoogen dat zij door gewezen militairen worden gedragen. Yoor dezen hebben zij in die omgeving zeker geen waarde. De belooningen, die ik in de tweede Tgroep bijeen bracht, zijn in't algemeen die, welke tijdens den diensttijd [den man moeten aansporen tot goed gedrag en behoorlijke vervulling zijner plichten. Als zoo danig zijn zij dan ook werkelijk onontbeerlijk. Yoor inlanders is van de kleinere belooningen het vrijstellen van het deelnemen aan de menage wel een van de meest practische en meest gewaardeerde. Het feit, dat zij te veel gastronoom zijn, om niet behoorlijk voor hun eten te zorgen, doet alle bezwaren aan der gelijke vrijstellingen verbonden, te niet. Krijgt onze Kromo eenmaal eene uniform, die aansluit bij zijne nationale kleederdracht, dan zullen zeer zeker enkele vrijheden in de tenue, als de vergunning om buiten dienst buitenmodel hoofddoeken en sarongs te dragen, op hoogen prijs worden gesteld. Thans kennen wij in dezen zin voor den ongegradueerden inlandschen militair alleen de permissie om buiten dienst witte handschoenen te dragen. Hoera! Ook de meerdere vrijheid vanj beweging, welke aan oppassende militairen kan worden toegestaan (permissie en verlof) is, evenals het vrijstellen van enkele diensten, een van die kleine voorrechten, welke ook door den inlandschen militair gewaardeerd worden. Hoewel ik onmiddellijk toegeef, dat in 't algemeen de inlandsche soldaat na een zeker aantal dienstjaren zeer in bruikbaarheid zal zijn toegenomen, zoo komt mij toch het toekennen van verhoogde soldij aan alle militairen, die langer dan zes jaren aan één stuk in het leger dienen, niet gerechtvaardigd voor. Acht ik het noodza kelijk om slechte elementen zoo spoedig mogeljjk uit het leger te verwijderen, evenzeer vind ik het noodig, dat getracht wordt goede elementen door eene bijzondere belooning voor het leger te behouden. Daarom zou ik wenschen, dat na zes jaren dienst alleen de be paald goede elementen recht verkregen op verhooging van soldij,

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 38