C. - 916 vormelijkheid de eersten te zijd; welnu, laten wij dan door ons gedrag tegenover de buitenwereld ook toonen, dit werkelijk te wezen. Reglementengebrek. Wat kan wel de reden wezen, dat noch voor geld, noch voor goede woorden de reglementen op de exercitiën der infantorio te krijgen zijn? Bij alle compagnieën bijna is er gebrek aan, groot gebrek soms, en op alle aanvragen volgt reeds sedert één jaar „tida ada." Eén telegram naar Nederland en binnen ettelijke weken komen hon derdtallen te Batavia aan. De volharding in dien nood is te minder te begrijpen, omdat de verkoop van reglementen een voordeel voor 's lands kas is. Si Axoe. Verouderde algemeene orders. Naar „men" beweert te weten, is weldra een nieuwe druk te verwachten van de „Verzameling van algemeene orders voor het N. O. I. leger." Het zou nu een mooi oogenblik zijn om dien bundel tot een minimum te doen slinken, door het overtollig gewordene er uit te lichten en het verouderde te verjongen 1). Si Anoe. Bevordering van de zedelijkheid. Werkt daartoe toch zooveel mede als eenigszins in uw vermogen is, ook bij de inlanders! 't Is waar, het land geeft aan zijne inlandsclie soldaten voorree man maar een slaapplaats, eene z.g.n. slaaptafel van 1,50 M. breedte en 2 M. lengte. Ook is het waar, dat die slaapplaats voor twee man nog gedeeld moet worden met de vrouw of de huishoudster en de kinderen, die 50 pCt. onzer inlandsche soldaten er op na houden. Zelfs is het waar, dat tusschen die slaaptafels zeer vaak slechts gangetjes blijven van voldoende breedte om één persoon er dwara door te laten. Niet te ontkennen valt ook, dat dit zonderlinge verhoudingen moet geven, vooral als de man van de vrouw op wacht is en de man zonder vrouw dan met de vrouw zonder man moet slapen op één slaaptafel, ver- eenigd maar niet vereend. Maar dit alles moet u geen reden zijn om de zedelijkheid niet te bevorderen, integendeel nietwaar, dubbele ijver is noodig Het land roept u toe: let op mijne woorden, niet op mijne werken. 1) De redactie verwijst naar hetgeen Ajax en K. M. hierover mededeelen opblz. 773 en 961 van den vorigen jaargang.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 396