"V -A- IR X -A-- Nieuwe springstof voor granaten. Bij do beschieting van Omdurman in den Soedan-veldtocht bedienden de Engelschen zich van met Lyddit gevulde granaten. Volgens de mededeelingen van Carl Neufold moet de uitwerking van deze granaten buitengewoon vernielend geweest zijn. Hij vertelde onder meer, dat een granaat in een gebouw insloeg, waarin zich 118 personen bevon den, en er daarvan niet minder dan 106 doodde. Het steenkolenteer, deze bijna onuitputtelijke bron voor nieuwe chemische producten, levert ook de grondstof voor het Lyddit, dat uit het bekende karbolzuur wordt opgebouwd. Behandelt men dit laatste n.l. met salpeterzuur, dan verkrijgt men pikrinezuur, dat sterk explosieve eigen schappen bezit. Omdat dit zuur zoo gemakkelijk ontploft, heeft het in zuiveren toestand weinig toepassing in de practijk gevonden. Smelt men het echter, dan verliest het niet alleen zijn eigenschap van lichtontplofbaarheid, maar boven dien wordt daardoor de bij de explosie ontwikkelde kracht tien a twaalf voudig vergroot. Niet opgesloten aangestoken, verbrandt Lyddit zonder explosieverschijn- selen met een hel lichtgevende vlam. Om tot ontploffing te worden gebracht, moet het Lyddit in een enge ruimte worden opgesloten en door een slag ontstoken worden. De met Lyddit gevulde granaat is een weinig langer dan de gewone granaat en is van een bijzonder sterken bodem voorzien. Voor Lyddit- granaten bedient men zich van langzaam brandend kruit, dat aan het projectiel een grootere aanvangssnelheid geeft. (Schweiz.-Mil. Blatter April 1899). Vervanging van revolvers door Mauser repeteer-pistolen. Volgens de „Admirality and Horse Guards Gazette" wordt bij de Engelsche koloniale troepen de revolver door het Mauser repeteer-pistool vervangen. Uitbreiding van het Japansche leger. Volgens een uit Londen afkomstig bericht, wordt in de diplomatieke kringen aldaar de aandacht gevestigd op het voor den gang van zaken

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 398