- 921 leor van het rechtswezen, en de leer der staatsinstellingen; daarna volgt een mondeling examen in de leer van het krijgswezen, de taktiek der in fanterie, do taktiek der cavalerie, de wapenleer, de topographie en de Duitsche taal. Hot eerste gedeelte van het examen wordt in Januari, het laatste in Maart afgelegd, zoodat er voldoende tijd overblijft om de in aanmerking komende officieren diensten bij andere wapensoorten te doen verrichten. (Journal officiel.) Sparklets. De meeste lezers zullen in de dagbladen al wel melding hebben zien maken van de nieuwe uitvinding der sparklets, waaraan wij gaarne eenige meerdere publiciteit geven, omdat wij overtuigd zijn, dat die uitvinding voor vele van onze te velde trekkende collega's van groot belang kan zijn. Wij durven de sparklets met vertrouwen aanbevelen, omdat wij door den heer Admiraal, chef der firma Admiraal en Le Comte, vertegenwoor digers voor Java der Continental Sparklets Co. in staat gesteld zijn, kennis te nemen van de eenvoudige inrichting en de goede werking der nieuwe uitvinding. De sparklets bestaan uit kleine capsules van dun metaal, waarin vloeibaar koolzuur is opgesloten; 10 van deze capsules zijn te zamen vervat in een klein plat kartonnen doosje, met de 10 capsules 83 gram wegende. Hoe gemakkelijk is het op expeditie eenige van deze doosjes mede te nemen. Wij behoeven dan nog slechts één voor de vervaardiging van onzen drank geschikte flesch mede te nemen en wij zijn in staat elke vloeistof water, klapperwater, thee, wijn enz. met koolzuur te doordringen, er dus ajer blanda, of andere mousseerende dranken van te maken. Dranken, waarvan wij bovendien zeker zijn, dat zij chemisch zuiver zijn en geen voor de gezondheid schadelijke bestauddeelen bevatten, zooals deze menigmaal in kunstmatig gefabriceerde mineraalwateren en limonades voorkomen. De flesch, die wij noodig hebben, is een gewone wijnflesch, omgeven door een rottan mandewerk, dan wel een omhulsel van nikkeistaai of berlijnsch zilver. Om de hals van de flesch is een montuur bevestigd, waarop een holle metalen bol geschroefd wordt van ongeveer 4 aöc.M. diameter. In dezen bol bevindt zich een hol metalen buisje, dat van boven voorzien is van een scherpe spitse punt, en welk buisje reikt tot in de vloeistof [water, melk enz.] waarmede men de flesch vult. Boven aan den metalen bol bevindt zich nog een ringetje van caoutchouc, waarin men de sparklet met zijn halsje plaatst. Door nu een metalen hoedje over de sparklet te brengen en dit met behulp van 2 daaraan

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 401