DE INDISCHE OFFICIEREN EN DE PERS. Zonder twijfel mogen wij ons Leger modern noemen, minder omdat zijn inrichting al de grens der moderniteit heeft bereiktimmers, naast het up-to-date minimaalgeweer van den inlandschen fuselier, ontwaren wij de paradijsachtige naaktheid zijner voeten dan om den bij uitstek vooruitstrevenden geest, dien zijn officierscorps, het meest uitgelezen deel ervan, immer aan den dag blijft leggen. In de laatste maanden brengt ons Indisch Militair Tijdschrift tel kens wenschen tot verbetering, waaronder er zijn, die bij menig bui- tenlandsch officier verbazing zouden wekken door bun radicalisme. Zulke uitingen, voortspruitende uit bewust gevoel van zelfstandig bestaan, leggen het getuigenis af, dat onze officiersstand op de hoogte van zijn tijd is gebleven. Daarom verwondert het ons niet te zien hoe, meer dan vroeger, door de Indische officieren naar de pen wordt gegrepen tot versprei ding van hun denkbeelden. Dank zij 't voortdurend aangroeien der bladen en tijdschriften 1), is de gelegenheid vergroot ermee in aanra king te komen, de belangstelling neemt toe en wint het ten slotte van vooroordeel. Meegaande met den stroom, zien onze officieren er niet tegen op de letters van hun handschrift te doen omzetten in drukletters. Op velerlei gebied hebben ze zich durven geven en ze kunnen wijzen op merkwaardige werken van letterkunde, volksbeschrijving, militaire wetenschappen enz. enz., maar vooral op hun veelvuldige medewer king aan de dagbladpers. De uitvinding van Laurens Janszoon Coster bracht ons naast het boekwerk het regelmatig verschijnende blad of tijdschrift. 1) In Nederland bv. bestonden er in 1869 160 dagbladen en andere periodieken tegen 760 in 1894 d.i. een aangroeiing met 375 pet. in een kwart eeuw. Dl. II, 1899. 62

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 405