932 den wetenschappelijken arbeid in Mijn leger, tegelijkertijd spreek Ik de verwachting uitdat Mijn officieren en ambtenaren bij letterkundige open baarmakingen met bijzonderen tact te werk zullen gaan 1), teneinde wrij ving te vermijden en het welzijn van het leger te bevorderen. Het Ministerie van Oorlog moet voor het verdere zorg dragen. Berlijn, den 23en Januari 1897. Wilhelm. Aan het Ministerie van Oorlog. 1. Bij het openbaarmaken van mededeelingen over gebeurtenissen op militair gebied, van krijgsgeschiedkundige verhandelingen of anderen letterkundigen arbeid over militaire vraagstukken en aangelegenheden, onverschillig of de openbaarmakingen het eigen of een vreemd leger, resp. marine, betreffen, moet het ambtsgeheim streng bewaard blijven. Opgaven en mededeelingen enz. uit geheime en uitsluitend voor het gebruik in dienst bestemde voorschriften mogen slechts bij hooge uitzon dering en slechts met uitdrukkelijke toestemming van het M. v. O. open baar worden gemaakt. 2. Is bij het uitgeven van geschriften enz. het benuttigen van of- ficieele stukken, die den uitgever slechts tengevolge zijner betrekking zijn bekend geworden, gewenscht, dan moet, onder opgave der stukken, de beslissing ingeroepen worden van den naasten rechtstreeksehen meer dere, voor de bij een regiment ingedeelde officieren enz. van den regi- ments-(zelfstandigen bataljons-)commandant, voor de ter beschikking staande officieren van het algemeen commando, waartoe zij behooren. Deze autoriteiten bemiddelen ook het gebruikmaken van officieele stukken, die haarzelf niet toegankelijk zijn. Yan haar beslissing hangt het even eens af, of dergelijke geschriften in dit geval met de aanteekening „naar officiëele bronnen samengesteld" voorzien mogen worden. In twijfelachtige gevallen moet de beslissing worden opgedragen aan de naasthoogere autoriteit, eventueel aan het M. v. O. 3. Berichten en werken over krijgsgebeurtenissen, die reeds door den Generalen staf zijn bearbeid, moeten vóór hun openbaarmaking aan den Chef van den Generalen staf van het Leger worden overgelegd. Deze kan in het belang van de onpartijdigheid het openbaarmaken ver bieden resp verbeteringen doen aanbrengen. 4. Op verzoeken om letterkundige voortbrengselen, samenstellingen enz. aan vreemde souvereinen te mogen opdragen of overhandigen, wordt door het M. v. O. beslist. Dergelijke aanbiedingen moeten ondertussche 1) Ik cursiveer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 412