I)E I I(.MAT,I I S VOOR HET INDISCH LEGER. Is sedert kort eene circulaire verschenen om in den vervolge on derscheid te maken tusschen ligmatjes voor kazernes en die bij de hospitalen in gebruik (de eerste te noemen ligmatjes gewone, de andere ligmatjes voor hospitalen), zoo mag het zeer zeker verwondering baren, dat die splitsing niet vroeger werd gemaakt. De practijk toch had reeds lang geleerd, dat de ligmatjes bij de compagnieën in gebruik te smal waren voor de hospitaalkribben, en practische administrateurs bezigden dan ook voor het behoud der bultzakken eenmans in de ziekeninrichtingen steeds twee ligmatjes in stede van één; al was dit dan ook in strijd met de voorschriften. Deze afwijking van het toenmalige tarief No. 41 was niet alleen te vergeven, maar zelfs te prijzen. Hoe nu die splitsing zoo in eens tot stand is gekomen, doet hier niet ter zake en zou ons te ver voeren; met dit artikel wordt toch slechts het volgend tweeledig doel beoogd nl: le, onzen Intendanten, Kwartiermeesters en anderen belangstel lenden, voor zoover 't hen nog niet bekend is, mededeeling te doen van de wijze, waarop de ligmatjes voor ons leger worden verkregen en 2e, de hulp van eerstgenoemden in te roepen om te trachten ook op andere plaatsen ligmatjes te doen aanmaken. De stof waarvan de ligmatjes gevlochten worden is afkomstig van de pandan-plant (de wilde aloë, een tot de natuurlijke familie der Liliaceën behoorend plantengeslacht) in het Maleisch genoemd pan- dan doeri, ter onderscheiding van de gewone (veel kleinere) pandan of pandan aër. Zooals vrij wel bekend zal zijn, worden de ligmatjes de laatste jaren van uit Soerakarta naar alle oorden in den archipel verzonden doch niet te Soerakarta, maar in de onderafdeeling Delanggoe van onze residentie geschiedt de aanmaak. O

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 414