935 Een bezoek aan de desa's te Delanggoe, waar ik zelf den aanmaak van ligmatjes van het begin tot het eind heb gadegeslagen, maakt 't mij mogelijk het onderstaande mede te deelen in de hoop, dat de lezer er belang in moge stellen. De pandan-plant groeit in 't wild en aan den kant van rivieren, slooten, waterleidingen en dergelijke, waar ze eigenlijk dient om te beletten, dat de dijken of galangans bij 't minste of geringste door breken en zoodoende al te spoedige overstrooming der velden, wat anders nog al veelvuldig plaats heeft, te voorkomen. Men zou de plant bijna aanzien voor een groote ananasplantalleen dat van deze de bladeren roodachtig en de struiken zelve veel kleiner zijn ze heeft eene gemiddelde hoogte van l1/2 meter. Is het blad van de plant afgesneden hetgeen tot op den grond geschiedt dan wordt het op zeer primitieve, doch niet minder handige wijze van de doornen ontdaan en over de lengte in tweeën gespleten. Het blad wordt daartoe in de linkerhand genomen, terwijl met de rechter (waarvan om den duim en voorsten vinger een haar of scherpe vezel is gebonden) eerst de rug en dan de doornen aan beide zijkanten van het blad in eens daarmede bijzonder vlug worden afgesneden. Dan wordt het alzoo van doornen bevrjjde blad overlangs op dezelfde wijze middendoor gesneden en gekort tot zoover, dat het blad aan het boveneind voldoende breedte heeft om geschikt te zijn tot het vlechten der matjes. Is het blad zoo gesneden, dan wordt het gekookt in gewone aarden potten (kwalies), waarin niet meer dan 10 bladen tegelijk deze bewerking ondergaan. Door het koken en daarna drogen ver krijgen de bladen de gele kleur en glans, en de vereischte vastheid, waarna tot het vlechten wordt overgegaan. De vlechtster (want het zijn allen vrouwende kinderen houden zich bezig met het afsnijden der doornen en het in tweeën splijten der bladen) zit op den grond en heeft een platte bamboe voor zich van de lengte, die de matten moeten hebben. Ze legt dan onder de bamboe bet vlechtmaterieel kruiselings onder een hoek van 90° en werkt van 't midden naar de kanten. Zjjn de matten op deze wijze gevlochten, dan wordt de rand erom gewerkt en het geheel recht getrokken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 415