942 de beschikking gekregen oyer de afgekeurde legerpaarden. Uit deze worden door den Grouv. veearts die exemplaren uitgezocht, welke nog voor het beoogde doel kunnen dienen en welke altham beter zijn dan de hengsten der bevolking en daardoor het groote voordeel opleveren, dat laatstbedoelde langzamerhand geen deel meer zullen nemen aan de instandhouding van het ras. Tevens nemen de hengsten van het S. S. ijverig deel aan het verbeteren van de paarden der bevolking. Het spreekt wel van zelf, dat deze maatregelen slechts een eersten stap vormen tot het te bereiken doel; invoering van castratie (reeds niet onbelangrijk begonnen), onafgebroken invoer van nieuw bloed, krachtdadige aanmoedigingvooral door de beste exemplaren op te koopen, enz. zijn aanstonds de middelen om den aangebonden strijd tot een goed einde te brengen. Alles wijst er in de laatste jaren op, dat de Regeering het voor nemen 1) heeft deze zaak te doen slagen en met kracht doorgezet, kan het niet missen of na luttele jaren zullen resultaten bereikt zijn, welke het mogelijk maken voor het Leger, om zich hier gedeeltelijk of geheel te remonteeren, terwijl in tijden van gevaar zich hier een te voren gekeurde en geregistreerde reserve zal bevinden. In mijn hiervoren aangehaald opstel gaf ik reeds met een enkel woord aan hoe men tot die registratie het gemakkelijkst kan geraken. Ik sprak alleen over de toekomst der fokkerij in de Preauger- Regent8chappennog niet lang geleden brak de heer Vrijburg een lans voor hetzelfde doel met betrekking tot de Padangsche bovenlanden. (Yeearts.Bladen, deel XII, afl. 2 en I. M. T. 1899, No. 6). Zooals ik hiervoren reeds zeide, wordt door schrijver ook met geen enkel woord melding gemaakt van de resultaten van de Yereeniging „Het Sandelhout-Stamboek". Ik had zoo gaarne hare werking en de tot nu toe verkregen resultaten bij hen, die werkelijk belangstellen in de remonteering van ons Leger, als bekend verondersteld, te eerder daar de jaar- en 1) Wij kunnen niet nalaten er hier nadrukkelijk op te wijzen, dat de Regeering in zake de instandhouding en verbetering van de paardenrassen lang niet met die voortva rendheid optreedt, welke waar het een zoo ernstige zaak geldt van haar verwacht mocht worden. Krachtig ingrijpen en daarvoor op het oogenblik veel geld over hebben, is hard noodig. Maar de .Nederlander is nu eenmaal penny wise and poundfoolish Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 422