947 De praktische waarde van eenig vuurwapen wordt voor een goed deel bepaald door de trefkans en een goede schootstafel moet der halve voor iedere dracht een opgave der spreidingen bevatten, zoo wel in hoogte en diepte, als in breedte. De schootstafel voor het geweer M. 95 voidoet niet aan dezen eiach, daar zij alleen de hoogte- en breedtespreidingen aangeeft en zulks alleen voor drachten tot en met 1000 M. Deze leemte aan te vullen is te meer nood zakelijk, omdat voor het tegenwoordige geweer de methode om door middel van den tangens van den invalshoek de lengtespreidingen uit de hoogtespreidingen te berekenen, tot zeer groote fouten leidt, vooral op de korte afstanden. Het is dus geenszins overbodig ook de dieptespreidingen op te geven. Dat men voor de afstanden van 1000 tot 2000 M. geen opgaven omtrent de spreiding vindt, moet eveneens een leemte worden genoemd, die echter gemakkelijk kan worden aangevuld. De lengtespreidingen, gelijk zij in de navolgende tabellen voorko men, zijn alle berekend met behulp van de tabel der verheffingen voorkomende in het Voorloopig sehietvoorschrift der Infanterie. De daarbij gevolgde methode is de volgende: "Volgens de tabel behoort b.v. bij een dracht van 500 M. een HS.0 van 0,159 of een 50% hoogteafwijking van 0,0795 M. Stelt men zich nu voor, dat de gemiddelde baan op 500 M. den grond treft, dan zal een projectiel, dat de 50% afwijking heeft op dien afstand een verheffing hebben van 0,0795. Volgens de tabel der verheffingen evenwel, zal een projectiel, dat op 500 M. een verheffing heeft van 0,59 op 550 M. den grond treffen, zoodat eene verhooging van 0,59 M. eene verplaatsing van het trefpunt van 50 M. veroorzaakt. Veemt men verder aan, dat bij kleinere verhoogingen deze verplaatsing hiermede evenredig gesteld kan worden en met het oog op de ver- langde nauwkeurigheid is dit zeer zeker geoorloofd dan ziet men, dat de 50diepteafwijking op 500 M. gelijk is aan x 5QJJ. 0,59 Door vermenigvuldiging met 2 wordt onmiddellijk de 50% diepte spreiding gevonden. Men zegge nu niet, dat het voor onze Infanterie, wier vuur zich ook blijkens andere reglementen alleen op de korte afstanden zal

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 427