570 behooren zal kunnen vervullen, moet ten allen tijde eene krachtige kern aanwezig zijü, zoodanig samengesteld, dat uitbreiding naar de behoefte van het oogenblik altijd mogelijk is. Thans zal het wel duidelijk zijn waarom ik het, meer nog dan anderen, noodzakelijk acht niet alleen om van onze inlanders te maken wat ervan te maken is, maar ook om van officieren en kader te eischen, dat zij in allen deele berekend zijn om inlandsche soldaten op te leiden en aan te voeren. Om op dit laatste later nog terug te komen, zoek ik thans mijn direct onderwerp weer op. Door welke eigenschappen kenmerken zich in 't algemeen onze Sromo's? Snelle voetgangers, zijn ze tevens in alle terreinen volkomen thuistegen de vermoeienissen verbonden aan een veldtocht in de tropen zijn zij voldoende bestand en hebben bovendien zeer weinig behoeften. Een natuurlijke aanleg behoeft slechts ontwikkeld te worden om hen een houwwapen meesterlijk en vol vertrouwen te doen hanteeren, wat hen, gevoegd bij eene aangeboren neiging tot fatalisme, die hen den dood moedig onder de oogen doet zien, eene bepaalde voorliefde geeft voor den aanval met het blanke wapen. Door een en ander kunnen zij worden opgeleid tot uitstekende soldaten voor den kleinen oorlog, en deze zal regel zijn in tropische, half of niet ontgonnen landen. Bovendien vinden wij bij hen vele eigenschappen, die in 't algemeen voor een deugdelijk soldaat onmisbaar moeten worden geacht. Officie ren, waarvan zij weten dat ze hun een goed hart toedragen, en die, reke ning houdende met de eigenaardigheden van den inlandschen landaard, hun vertrouwen hebben weten te winnen, volgen zij blindelings. Daar deze eischen aan hunne aanvoerders billijkerwijze moeten ge steld worden, kan in 't algemeen gezegd worden, dat onze inlanders trouw zijn aan hunne officieren als misschien geen ander soldaat ter wereld. Yerder zijn zij gemakkelijk te leiden en tot op zekere hoogte zeer onderworpen van natuur, bovendien vormelijk en beleefd tot in 't fijngevoelige toe; een en ander maakt hen, bij eenigszins mensch- kundige leiding, tot een in alle omstandigheden willig werktuig. Ook zijn zij zeer bevattelijk en buitengewoon handig, zóodat zij, bij goed onderricht, zich spoedig de noodige elementaire kennis eigen maken. Toch mag niet worden vergeten, dat het verkeerd is van

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 42