571 hun goed bevattingsvermogen misbruik te maken door veel theore tische kennis van hen te eischen, daar het meeste van wat wij in dit opzicht van een soldaat hebben leeren vergen, geheel buiten hunne gezichtskring valt, dus moeielijk wordt aangeleerd en spoedig is vergeten. Daar zij, in de vrije natuur opgegroeid, scherp hebben leeren zien en hunne natuurlijke kalmte hen eerst bij onverstandige leiding verlaat, is het mogelijk van onze inlanders goede oorlogsschutters te maken, mits met hunne mindere lichaamskracht bij de keuze van het vuurwapen en de wijze van oefening rekening wordt gehouden. Het meest kenmerkende van het karakter onzer inlanders is wel hunne flegmatieke berusting in het onvermijdelijke. Js dit in vele opzichten eene deugd, voor den minder ervaren opvoeder en aan voerder ontstaan hieruit dikwijls groote moeielijkheden. Wie zou niet het spoor bijster worden, wanneer de gedweeë, volgzame van gisteren, vandaag plotseling koppig, onhandelbaar wordt zonder be grijpelijke aanleiding, wanneer de schijnbaar zoo flegmatiek berustende in eens overslaat tot halve razernij Hoe menigmaal is het al niet gebeurd, dat een chef, zich van geen kwaad bewust, de volle over tuiging had, dat zijn inlandertjes brave, beste kerels waren, die onder zijne goede leiding tevreden en opgewekt hun dienst deden, tot plotseling het bericht, dat om een nonsens reden zoo en zooveel inlanders waren weggeloopen, hem tot de meening bracht: „wateen onbegrijpelijke gladakkers toch!" Yoor het onervaren oog zich schikkend in alles, ook in hetgeen hem onaangenaam was of hem kwetste, is eindelijk eene allerkleinste kleinigheid voldoende om hem onhandelbaar te maken, of wel maakt hij gebruik van een volgens zijne meening geschikt oogenblik om zijne ontevredenheid op demon- streerende wijze kenbaar te maken. Door de buitengewone gelatenheid waarmede de inlander zich schikt in het, zijns inziens, onvermijde lijke, kan het ook een chef, die het werkelijk goed meent met zijne ondergeschikten en zich voor hen veel moeite geeft, overkomen dat hij onverwachts op éclatante wijze kennis krijgt van eene algemeene ontevredenheid. Het blijkt dan, dat een of meer zijner onderge schikten door onmenschkundige of onrechtvaardige handelingen reeds lang reden heeft gegeven tot rechtmatige klachten, maar de inlander

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 43