967 Art. 2, le al. Wanneer het onderzoek van den krijgsraad wordt verzocht, mag dit door den commandeerenden officier niet worden geweigerd, mits de klager daartoe het verzoek doe binnen 3 maal 24 uren, nadat hem de uitspraak van den chef op zijne klacht is bekend gemaakt. Art. 2, 2® al. Van het oogenblik af, dat het verzoek is gedaan, houdt de klager, naarmate hij officier is of tot de mindere militairen behoort, kamer arrest met acces of kwartierarrest. Art. 2, 5e al. Overigens blijft het arrest gehandhaafd tot de krijgsraad in deze zaak heeft beslist. Art. 3, le al. De krijgsraad en de chef zijn verplicht om bij gegrondbevinding der klachten het arrest op te heffen Uit bovenstaande zinsneden, zoomede uit art. 15 R. L. blijkt m. i., dat het door den krijgsraad en den chef op te heffen arrest, het zoogenaamd „voorloopig" arrest is, bedoeld bij de art. 4 en 5 R. L. en art. 1, 2® al. van het staatsblad. Art. 2, 5e al. toch zegt, dat het arrest bedoeld bij al. 2 van datzelfde artikel niet door den chef kan worden opgeheven en evenmin door officieren-commissarissen of den krijgsraad tijdens het onderzoek der zaak; m. a. w. zijn de art. 55 en 160 R. L. hier niet toepasselijk. Wordt bijvoorbeeld den fuselier A. door zijn compagniescommandant het „voorloopig" arrest aangezegd, dan mag A onmiddellijk daar over zijne klacht inbrengen bij den chef, die onmiddellijk gesteld is boven den compagniescommandant, die het arrest heeft bevolen. De chef is nu ingevolge het bepaalde bjj art. 3, 1® al. verplicht om bij gegrondbevinding het arrest op te hefifeD, of ingeval het inbrengen der klacht aan verregaande oneerbiedigheid moet worden toegeschreven, den klager deswege te straffen. Indien bij ongegrondbevinding de klager onmiddellijk het onder zoek van den krijgsraad verzoekt, verandert het „voorloopig" arrest stilzwijgend in dat genoemd in art. 2, 2® al. De mogelijkheid bestaat toch, dat de chef de reclame ongegrond verklaart, zonder deze

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 447