BUNDELVUUR VAN HET GEWEER M. 95. Daar bij de invoering van het nieuwe geweer de gegevens ontbre ken van de 50°/o dieptespreiding voor middelmatige schutters, missen de chefs een gemakkelijk middel om zich van de schietvaardigheid in het salvovuur van den troep te overtuigen. Zoolang dit langs prac- tischen weg nog niet is opgelost, is het zaak ons tevreden te stellen met de gegevens langs theoretischen weg verkregen. Om hiertoe te geraken, dienen we tot leidraad te nemen, gegevens, die reeds vroe ger langs practischen weg verkregen waren. Eea dezer gegevens en wel het voornaamste vindt men op blz. 14, Bundelvuur van Rink. Op deze blz. komt eene opgave voor van de vermoedelijke of 50 fout in schootshoek, n.l. 5'24' voor zeer goede schutters, en 13'29' voor middelmatige. Volgens Rink (zie noot) zou men om de dieptesprei ding te verkrijgen van zeer goede schutters de fout in schootshoek optellen bij- en aftrekken van den vizierhoek van den afstand. Met deze wijze van opvatting kan ik mij niet vereenigen, aangezien dus doende de spreiding van het geweer geheel er buiten wordt gelaten, wat tot groote onnauwkeurigheid aanleiding kan geven. Past men toch die wijze van berekening toe op den afstand van 200 M. met het oude geweer, dan zou men de volgende schootshoeken verkrij gen: 0° 27'34' -f 0° 5'24' 0° 32'58' en 0° 27'34'0° 5'24' 0° 22'10', zijnde respectievelijk schootshoeken voor de afstanden van 233 M. en 164 M., hetgeen een verschil oplevert van 69 M. Deze dieptespreiding voor zeer goede schutters is dus 21 M. meer dan de dieptespreiding op 600 M. door den overste Rink verkregen. Volgens mijne meening heeft de overste Wolozkoi de vermoedelijke of 50 fout in schootshoek op eene andere wijze verkregen, n.l. door van de 50% spreiding verkregen bij het salvovuur de 50% spreiding van het enkele geweer af te trekken en dit verschil uit te drukken in hoeken in verband met den afstand. Hierdoor vond hij, dat bij eene snelheid van 400 M. de 50% fout in schootshoek is 5'24* bij zeer

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 450