988 Vao alle veeren zijn deze het spoedigst aan verslapping onderhevig, tengevolge van de moeilijke gelijkmatige constructie en moeten zij, mijns inziens, zooveel mogelijk vermeden worden. Het tegenwoordige geweer is er een bewijs van 1). Toen de achterlaadgeweren werden uitgevonden, was dat van de Beaumont het eenige, hetwelk van eene platte slagveer en trekkerveer was voorzien, en kregen wij met dat wapen het beste en degelijkste (wat techniek aangaat) van geheel Europa in handen, en mjj dunkt, het heeft gedurende de kwart eeuw, dat het in ons bezit was, ondanks enkele gebreken, zijne deugdelijk heid behoorlijk bewezenDe Duitsche fabrikanten hebben allen voortgebouwd op het systeem Dreyse, met spiraalveer, en na bijna jaarlijksche veranderingen is daaruit voortgekomen het Mannlicher geweer met zijn spiraalveeren. (Duitschland kan echter nog steeds niet besluiten om dit geweer te verkiezen boven zijn mod. 88). Waarom de Heer de Beaumont er niet toe is kunnen overgaan om evenzoo van zijn geweer een klein kaliber repeteergeweer te makeD, weet ik niet, maar speciale voorkeur aan spiraalveeren kan ik, na beschouwing der beide systemen geweren, niet geven. Eene spiraalveer werkt nog als zij gebroken is! Ten eerste is dit slechts (blijkens door mij genomen proeven) in enkele gevallen waar. De gebroken veer heeft wel kracht om den haan te doen overslaan, doch meestal niet om de patroon te doen ontbranden. Bovendien, na enkele schoten draaien de twee stukken veer in elkaar, dus bepaalt zich dat altijd aangehaalde voordeel 2) tot het geven van een paar schoten meer. De Heer v. W. zegt: eene spiraalveer kan de soldaat zelf plaatsen. Hij wil toch niet beweren, dat de soldaat, onderweg zijnde, dit bij het Mannlicher geweer doen kan Daartoe is noodig, dat hij behoor lijk gaat zitten en de afgeschroefde deelen op een kleed of tafel neer legt, wil hij ze niet in het gras kwijt raken. Bij mijn geweer zou men daarentegen eene gebroken slagveer al hopende en zelfs in den donker weer kunnen vervangen door eene nieuwe; daartoe heeft men alleen de slagveerschroef los te draaien. De Beaumont slagveeren braken bovendien betrekkelijk zeer weinig en dan altijd in het omge- 1) Getuige het belangrijk aantal malen, dat een patroon den eersten keer weigert. 2) Door den fabrikant.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 468