989 bogen gedeelte. Daar mijne veer slechts uit één stuk bestaat en vrij lang is, zou dat breken bij eene goede constructie zeker bijna niet voorkomen. Eene spiraalveer heeft verder het groote gebrek, dat als zij verslapt, zij ook korter wordt en dan werkt zij zeker niet meer. Ook dit is bij onze nieuwe geweren reeds merkbaar 1); daar eene platte veer altijd eenigszins overspannen moet kunnen worden, zal zij bij verslapping nog steeds haar dienst blijven doen. Ik kan verklaren, dat gedurende de tien jaren, dat ik het Beaumontgeweer heb gekend, ik slechts zeer zelden eene gebroken en nimmer eene verslapte slagveer heb gezien. Ten slotte geeft het plaatsen van de veer in den grendelknop (eene uitvinding, waarvan den Heer de Beaumont alle eer toekomt) bij mijn geweer het zoo gewichtige voordeel, dat het wapen zoo buitenge wcon spoedig en gemakkelijk uit elkander kan genomen worden En nu verder gaandede Heer V. W. meent, dat de plaatsing van mijne houderhaakveer de trekkerplaat zal verzwakkenwelnu, de trekkerplaat kan, als dat 't geval bleek, zonder eenig bezwaar aldaar een weinig worden versterkt. 5e. Hier is wederom eene vergissing in het spel. De Heer v. W. spreekt van een dekstuk. Dit voorwerp is bij mijn geweer niet aanwezighetgeen, naar mij dacht uit de harceering was te zien. De knop is hol, de slagveer wordt er van boven ingestoken. Haan en slagpin zjjn wel is waar op elkaar vastgeschroefd (terwille van gemakkelijker constructie), doch zoodanig, dat slechts de geweerma ker die twee deelen kan scheiden; voor den soldaat vormen zij dus één geheel. Wat betreft den patroontrekker., deze moet naar mij ge bleken is, uit één stuk worden vervaardigd, terwille van meerdere stevigheid, zoodat mijn grendel in werkelijkheid bestaat uitgeleider, haan en slagpin, slagveersclioefslagveer en patroontrekker, dus uit vijf deelen! De grendel van het Mannlicher geweer telt er elf. 66. Aangezien er geen dekstuk is, vervalt dus deze opmerking. De slagveer zit weder met een dik zwaluwstaarivormig gedeelte in den grendelknop vastgeschoven. De schroef (in de teekening veel te dik 1) Losdraaien der slag-pin moeren! Dl. II. 1899. G6

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 469