991 dat een trekkerveer van het Beaumontgeweer brak?" Bovendien kon die veer (door het vastzetten met eene schroef) nog wel eens losraken, bij de door mij aangegeven wijze van constructie zal dat niet voorkomen. 10e. Over het drukpunt verneem ik insgelijks zeer verschillende meeningen en zal daarover dus niet spreken, alleen wijs ik er nog maals met nadruk op, dat onze drukpuntconstructie fout is. Kan zij niet anders gemaakt worden, dan is zij ook zeer beslist overbodig! lle. De opmerking omtrent den haak van den patroontrekker erken ik als juist en neem die in dank aan. De voeten c van den patroontrekker moeten echter ook niet juist passen in de gleuven b van den geleider, er moet zelfs speling bestaan. Blijkt de patroontrekker te dun, welnu dat men hem verdikke 12e. Dit is wel waar, maar bij het Mannlicher geweer is vergissing licht mogelijk door het gelijkvormige voorkomen van den grendel met of zonder afsluiter, doch het zou toch wel wat kras zijn als de soldaat vergat om een zoo groot instrument, als mijn patroontrekker is, aan te brengen Dat het aanmaken van het door mij voorgestelde wapen 1000 zou kunnen kosten, bevroedde ik niet, anders had ik zulks niet eens gevraagd en het ontwerp ook niet gepubliceerd, daar ik daardoor niet meer gevrijwaard ben tegen namaak. Ik had gedacht, dat men het van eene waarlooze loop met staartstuk door middel van inleggen en uitfreezen had kunnen vervaardigen. Hiermede hoop ik de bezwaren van den Heer v. W. te hebben weer legd. Hoewel ik dus niet overtuigd ben geworden, dat mijn geweer niet bruikbaar is of zelfs maar achterstaat bij het tegenwoordige, zoo zeg ik hierbij den Heer v. W. toch mijn hartelijken dank, ten eerste voor de welwillende opmerking op blz. 886 en ten tweede voor de moeite, die hij heeft willen nemen om eene volledige critiek over mijn voorgesteld wapen te schrijven. Zou het nu te veel gevergd zijn als ik hem verzocht, hetzij in het I. M. T., hetzij langs particulieren weg, de juistheid mijner weerlegging te erkennen Tjimahi 8 Sept. '99. F. J. P. Sachsk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 471