BOEKBESCHOUWING. Indische militaire belangen II. Geen sa mensmelting der officierskaders in Indië en Nederland. Overgedrukt uit: „De Indische Gids" Juli- Aflevering 1 899. In eene 44 bladzijden lange verhandeling geeft onder bovenstaan- den titel eene bijdrage tot de toch al uitgebreide literatuur over het onderwerp „fusie". Dat, na alles wat er vroeger over dit onderwerp werd te berde gebracht, niet kon gerekend worden op veel nieuwe denk beelden op dit gebied, was te verwachten; naar het voorkomt heeft het opstel van den onbekenden schrijver dan ook voornamelijk de verdienste, een, zij het niet overal onvoorwaardelijk als juist en volledig aan te nemenj TÓsumé te leveren van wat door de tegenstanders van de fusie vóór hunne denkbeelden werd aangevoerd. Schrijver opent zijn opstel met een verdediging van de stelling van von Moltke, dat de eeuwige wereldvrede een droom en voorwaar geen schoone droom is, en van die stelling uitgaande, besluit hij tot het denk beeld, dat wij gaarne onderschrijven, dat slechts algemeene dienstplicht het recht geeft op eene ongeschonden behoud van de onafhankelijkheid van den staat. De algemeene dienstplicht waartoe reeds een eerste schrede werd gedaan door de afschaffing van de dienstvervanging in Nederland—zal leiden tot algeheele wijziging in de samenstelling van het leger, waarin voor den vervolge voor de lagere beroepsofficieren veel minder plaats zal zijn dan thans het geval is. Een en ander dient als inleiding voor do stelling, dat het tijdstip om te overwegen of de officierskorpsen van het Ned. en het Ind. Leger niet gevoegelijk zouden kunnen worden samengesmolten, al zeer onge schikt moet worden geacht en dit in het bijzonder, omdat schrijver het nemen van onzekere proeven niet gewettigd acht tegenover de zorg, die de omstandigheden ten aanzien van het Indisch Leger eischen, en omdat een geheel andere grondslag de samenstelling van het Nederlandsche ofïicierskorps in den vervolge zal beheerschen. Wij gevoelen veel voor schrijvers betoog: in Nederland staan wij aan den vooravond van een nieuwe Legerwet, die ongetwijfeld eene belang rijke wijziging in de positie van den Nederlandschen officier zal brengen

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 475