1008 dat wanneer de nood aan den man komt en wij ons grondgebied heb ben te verdedigen tegen eenen goed bewapenden tegenstander, eene goed bewapende artillerie het moreel van den soldaat hoog zal houden, eene slecht bewapende dat moreel zal vernietigen en aldus meer na- dan voordeel zal brengen. Nog veel zal er moeten geschieden eer Indië verdedigbaar zal zijn, eer wij gerust de toekomst te gemoet kunnen gaan. Hoezeer ook geklaagd wordt over den slechten toestand der geldmiddelen, toch zal er geld toegestaan moeten worden tot verbetering van vele leger toestanden en zij die zich met hand en tand verzetten tegen het uit geven van meer geld voor militaire doeleinden, zij mogen bedenken, dat dat geld gevraagd wordt tot behoud van onze koloniën, zonder welke immers het kleine Nederland nooit groot geworden zou zjjn en ook nooit groot zal kunnen blijven. De toestanden in Oost-Azië hebben zich allengs gewijzigd en niet ten voordeele van Nederland. Tot de tanden gewapend staan Europa's volkeren tegenover elkander en komt het eenmaal tot een oorlog, waarin ons vaderland zal wor den gemoeid, dan komt de verantwoordelijkheid van de dingen, die gebeuren zullen, op hen neer, die het aan het leger onmogelijk heb ben gemaakt zijn taak naar behooren te vervullen. De bezuiniging van millioenen kan eene schade van duizend mil- lioenen ten gevolge hebben. Doch het was het doel niet van dit opstel om aan te geven, hoe wij er naar hunkeren, dat men ons geve wat ons toekomt, integendeel we wilden juist gewagen van datgene wat reeds verkregen is, we stel den ons slechts voor te trachten onzen kameraden, die nog niet in de gelegenheid zijn geweest kennis te maken met ons nieuw geschut, daarvan een indruk te geven en tevens van hetgeen men daarvan kan verwachten. Aan de Lombok-expeditie is het voornamelijk te danken, dat de noodzakelijkheid helder aan het licht kwam, het vestinggeschut, dat zelfs tegen een inlandschen vijand onvoldoende vermogen bleek te bezitten, door meer moderne vuurmonden te vervangen. Als gevolg daarvan werden in Indië de noodige gegevens verza meld en de eischen opgesteld, waaraan de uit Nederland te ontbie-

Indisch Militair Tijdschrift | 1899 | | pagina 488